Wypadanie włosów w ciąży – przyczyny, pielęgnacja i dieta
Nadmierne wypadanie włosów to jeden z częstych problemów, z którymi mierzą się przyszłe mamy. Wypadanie włosów związane jest przede wszystkim z działaniem hormonów ciążowych, jednak może się zdarzyć, że kondycja włosów ulegnie osłabieniu na skutek np. niedoborów żywieniowych. W czasie ciąży należy szczególnie dbać o stosowanie zdrowej diety, bo deficyt witamin i minerałów szkodzi nie tylko urodzie, ale przede wszystkim zdrowiu rozwijającego się płodu. Jak powstrzymać wypadanie włosów?
Dlaczego wypadają włosy w ciąży?
W ciąży włosy stają się słabsze i zaczynają wypadać. Choć najczęściej wypadanie włosów w ciąży nie jest bardzo nasilone, to i tak powoduje niepokój przyszłej mamy.
Nadmiernemu wypadaniu włosów sprzyjają zachodzące w organizmie kobiety ciężarnej zmiany hormonalne. Z powodu zwiększonej aktywności hormonów ciążowych pojawiają się także inne dolegliwości ciążowe, które są szczególnie uciążliwe w pierwszym trymestrze ciąży. W ciąży i po porodzie mogą pojawić się także dodatkowe zaburzenia hormonalne np. zaburzenia tarczycy, które objawiają się utratą włosów, dlatego nadmierne wypadanie włosów należy zawsze skonsultować z lekarzem.
Na wypadanie włosów w ciąży, które związane jest z działaniem hormonów, nie mamy większego wpływu, jednak możemy zadbać o ogólny stan zdrowia, dzięki czemu wzmocnimy mieszki włosowe i unikniemy konieczności diametralnej zmiany fryzury.
Częste powody wypadania włosów w ciąży to także:
- związany z nudnościami i wymiotami brak apetytu,
- ogólne osłabienie organizmu,
- stres związany z przebiegiem ciąży,
- brak odpowiedniej ilości snu,
- przemęczenie,
- stosowanie diety ubogiej w witaminy i minerały,
- niewłaściwa pielęgnacja włosów.
Zapotrzebowanie organizmu ciężarnych na witaminy i minerały znacząco się zwiększa, dlatego dość szybko dochodzi do pojawienia się ich niedoborów np. na skutek silnych mdłości i porannych wymiotów. Pośrednią przyczyną braku witamin w organizmie kobiety w ciąży są także zachcianki ciążowe, które często powodują, że przyszła mama ma ochotę jedynie na niezbyt zdrowe lub mało wartościowe pod względem odżywczym produkty. Dieta ciężarnej jest jednym z czynników, które w największym stopniu, oprócz działania hormonów, wpływają na kondycję włosów, skóry i paznokci.
Częste przyczyny wypadania włosów w ciąży to także m.in.:
- stosowanie niskiej jakości farb koloryzujących,
- nieumiejętne korzystanie z lokówki i prostownicy,
- wykonywanie trwałej ondulacji,
- negatywny wpływ czynników środowiskowych np. wysokiej temperatury latem i mrozu zimą.
Wypadanie włosów w ciąży jest szczególnie uciążliwe w pierwszym i trzecim trymestrze, jednak może pojawić się także w okresie poporodowym i w okresie karmienia piersią. Nie u wszystkich kobiet ciężarnych i matek karmiących problem ten występuje, co może mieć związek np. z odziedziczonymi genami oraz kondycją włosów sprzed ciąży.
Trzeba pamiętać, że wypadanie włosów jest również procesem czysto fizjologicznym. Codziennie wypada około 100 włosów, na których miejscu wyrastają nowe.
Pielęgnacja włosów w ciąży
Układ hormonalny kobiet ciężarnych działa na zwiększonych obrotach. Jest to całkowicie normalne, jednak czasami zdarza się, że osłabienie organizmu związane z ciążą, zmiany hormonalne, a także stres sprawiają, że widoczne są ślady wypadania włosów, czyli m.in. pojawienie się zakoli. Z tego względu trzeba szczególnie zadbać o prawidłową pielęgnację włosów w ciąży oraz wyeliminować dodatkowo osłabiające ich kondycję czynniki zewnętrzne.
Systematyczne mycie i odżywianie to podstawa codziennej pielęgnacji włosów, jednak w okresie ciąży trzeba zwrócić szczególną uwagę na m.in.:
- zapewnienie włosom odpowiedniej ilości składników odżywczych z diety,
- odpowiedni dobór środków do pielęgnacji włosów,
- unikanie stresujących sytuacji,
- unikanie częstego korzystania z akcesoriów do stylizacji, które nadmiernie osłabiają włosy.
Oczywiście, kobieta ciężarna może dbać o swój wygląd, stosując np. farby koloryzujące, kosmetyki oraz akcesoria do stylizacji, jednak powinna zwrócić uwagę na ich jakość. Zbyt wysoka temperatura suszarki, lokówki i prostownicy, chemiczne farby, lakiery i pianki mogą dodatkowo osłabiać włosy, sprzyjając ich nadmiernemu wypadaniu.
Pielęgnacja włosów w ciąży powinna opierać się na naturalnych produktach, które odżywiają włosy i dbają o skórę głowy. W ciąży można stosować bezpieczne i skuteczne produkty do mycia i pielęgnacji włosów, które zawierają w swoim składzie ekstrakt ze skrzypu polnego i inne wyciągi roślinne np. z pokrzywy, rumianku, szałwii oraz mięty. Naturalne kosmetyki do pielęgnacji włosów można bez problemu dobrać względem indywidualnych potrzeb, bo w ciąży włosy nie tylko nadmiernie wypadają, ale także stają się suche i łamliwe lub mogą zacząć się przetłuszczać.
Dla zdrowia włosów i poprawy samopoczucia warto stosować domowe maseczki na włosy, które poprawiają ich kondycję np. z aloesu, miodu oraz jogurtu naturalnego. Świetnie na włosy w ciąży działa także maseczka z żółtek jaja kurzego oraz oleju rycynowego, która stymuluje wzrost włosów i skutecznie redukuje problemy związane z ich nadmiernym wypadaniem.
W celu uzupełnienia codziennej pielęgnacji włosów możemy stosować także ziołowe płukanki i wcierki, które nie wpływają w negatywny sposób na zdrowie kobiet ciężarnych. W aptekach i drogeriach dostępnych jest wiele różnych kosmetyków do pielęgnacji włosów w ciąży, jednak skuteczną płukankę możemy przygotować także z produktów, które znajdziemy w naszej kuchni. Wzmacniająco na włosy wpływa np. płukanka z zielonej herbaty, która zmiękcza i odżywia włosy oraz przyśpiesza ich wzrost, płukanka z lawendy, a także płukanka z rozmarynu.
Co jeść, żeby wzmocnić włosy w ciąży?
Dieta w ciąży powinna zapewniać optymalną ilość niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu witamin, minerałów, białka, węglowodanów oraz zdrowych tłuszczów. Na zdrowie i kondycję oraz prawidłowy wzrost włosów przyszłej mamy wpływają przede wszystkim niedobory witamin i minerałów m.in. witamin z grupy B, witaminy C, żelaza, cynku, magnezu, krzemu i wapnia. Wypadaniu włosów sprzyjają również niedobory białka oraz aminokwasów, dlatego stosowana dieta powinna być bardzo różnorodna, aby dostarczała do organizmu wszystkie składniki odżywcze w odpowiedniej ilości.
Ginekolodzy często zalecają stosowanie suplementów diety dla ciężarnych, które uzupełniają niedobory witamin i minerałów w diecie oraz pomagają zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie organizmu kobiety ciężarnej na składniki odżywcze. Warto pamiętać, że w ciąży nie jest zalecany samodzielny dobór suplementów, bo niektóre ich składniki mogą w negatywny sposób oddziaływać na zdrowie płodu.
Zbilansowana dieta na wypadanie włosów w ciąży
Organizm kobiety ciężarnej potrzebuje różnych składników odżywczych, których brak może powodować rozwój anemii. Aby uniknąć nadmiernego wypadania włosów oraz zadbać o zdrowie dziecka, dieta ciężarnej powinna być bogata m.in. w:
- zielone warzywa liściaste,
- pomidory,
- kolorową paprykę,
- warzywa korzeniowe,
- produkty pełnoziarniste,
- nasiona roślin strączkowych,
- wysokiej jakości mięso drobiowe, mięso królika, cielęcinę,
- tłuste ryby morskie,
- kiszonki,
- jogurt naturalny, kefir, maślankę, twaróg,
- zdrowe tłuszcze roślinne.
Jeżeli kobiecie ciężarnej nie szkodzą warzywa cebulowe, to również powinny znaleźć się w codziennej diecie. Cebula, por i czosnek to cenne źródła bardzo ważnych dla zdrowia i kondycji organizmu witamin i minerałów, a także aminokwasów siarkowych, które poprawiają kondycję włosów oraz skóry.
Wypadanie włosów po porodzie
W ciąży wypadanie włosów związane jest z osłabieniem organizmu i działaniem hormonów ciążowych, ale kondycja włosów może ulec osłabieniu także po porodzie. To normalne, że poród oraz występujące w okresie karmienia piersią zmiany hormonalne wpływają na stan zdrowia i wygląd włosów.
Po porodzie życie młodej mamy koncentruje się przede wszystkim na dziecku, co skutkuje zaniedbywaniem swojego zdrowia, a także sprzyja występowaniu niedoborów żywieniowych. Wypadanie włosów nasila się, gdy kobieta stosuje dietę eliminacyjną, co ma związek z niekorzystną reakcją niemowlęcia na spożywane przez nią pokarmy.
Ważne: diety eliminacyjnej podczas karmienia piersią nie należy stosować profilaktycznie. Jadłospis mamy, której dziecko nie cierpi z powodu kolki i nie ma objawów alergii, nie musi składać się jedynie z kilku produktów spożywczych. Najlepiej dietę na czas karmienia piersią uzgodnić z pediatrą lub doświadczonym dietetykiem, bo niedobory składników odżywczych w diecie kobiety karmiącej odbijają się nie tylko na jej wyglądzie zewnętrznym, ale także ogólnym stanie zdrowia, prowadząc do m.in. osłabienia kości i zębów, a także anemii.
Po urodzeniu dziecka i w czasie karmienia naturalnego możemy wzmocnić włosy i uniknąć ich nadmiernego wypadania w stosunkowo prosty sposób – dbając o właściwą pielęgnację włosów, stosując bogatą w składniki odżywcze dietę, a także unikając stresujących sytuacji, już w kilka tygodni po porodzie zauważymy, że wypadanie włosów ustępuje samoistnie.
Podsumowanie
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, w którym mogą pojawić się nie tylko typowe dolegliwości ciążowe, ale także problemy z włosami i skórą głowy. Wypadanie włosów w ciąży jest spowodowane m.in. wzrostem poziomu estrogenów. Problem wypadania włosów w ciąży, po porodzie i podczas laktacji można rozwiązać, stosując zdrową, urozmaiconą dietę, która będzie bogata w składniki odżywcze, a także wybierając odpowiedni sposób pielęgnacji osłabionych włosów. Szczególnie korzystnie na kondycję włosów w ciąży wpływają ekstrakty roślinne i zioła, które stymulują ich wzrost i zapobiegają wypadaniu m.in. skrzyp polny, rozmaryn, zielona herbata, a także stanowiący składnik maseczek na osłabione włosy olej rycynowy.