Najwięcej nieprzyjemnych dolegliwości występuje na początku ciąży i w jej ostatnim trymestrze. Wytchnieniem dla wielu ciężarnych jest trymestr drugi, w którym kobiecie zwykle dopisuje dobre samopoczucie. O tym, z jaką intensywnością wystąpią i jakie to będą dolegliwości, decyduje wiele czynników. Zaliczamy do nich m.in.: wiek, ogólny stan zdrowia, kondycję fizyczną, czy uwarunkowania genetyczne.
Ciąża trwa 280 dni, czyli 40 tygodni. Nie zawsze można precyzyjnie określić moment kiedy doszło do zapłodnienia. Za tę datę przyjmuje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Wiek płodu można precyzyjnie określić za pomocą badania USG.
Typowe, pierwsze objawy ciąży to m.in.:
- zmęczenie,
- poranne nudności i wymioty,
- zawroty głowy,
- brak energii,
- nienaturalna senność,
- rozkojarzenie i problemy z koncentracją uwagi,
- częste oddawanie moczu,
- tkliwość piersi,
- zmiany nastroju,
- zmiana wyglądu sromu.
W pierwszym miesiącu ciąży dolegliwości stopniowo się nasilają – ma to związek ze stale wzrastającym poziomem hormonów ciążowych. W drugim trymestrze ciąży poziom hormonów ciążowych ulega stabilizacji, co sprawia, że dolegliwości związane z początkowym etapem ciąży zanikają. W tym okresie mogą pojawiać się dość nietypowe zachcianki spożywcze. Rosnący ciążowy brzuch staje się także coraz bardziej widoczny. Trzeci trymestr ciąży to czas intensywnego przygotowywania się do porodu. Może wystąpić obrzęk kończyn dolnych, zgaga, uczucie pełności po posiłku, ból głowy i przepowiadające poród skurcze macicy. Dość uciążliwe staje się także codzienne funkcjonowanie, w którym przeszkadza sporych rozmiarów brzuch, dlatego trzeba jak najwięcej odpoczywać.
Warto pamiętać, że nie każda kobieta przechodzi ciążę w taki sam sposób. Każda nietypowa lub nasilająca się dolegliwość w ciąży powinna zostać skonsultowana z lekarzem, co pozwoli szybko zdiagnozować ewentualne problemy zdrowotne i wdrożyć odpowiednie leczenie.