„Zawsze myślimy o oku jako o czymś, co nam służy, aby zapewnić widzenie. Nie myślimy o nim jako o czymś, co musi być chronione, aby chronić cały organizm” – powiedział dr Pankaj Kapahi z Buck Institute.
Ponieważ oczy są wystawione na działanie świata zewnętrznego, muszą być cały czas chronione przez układ odpornościowy, aby nie doprowadzić do infekcji. W ostatnich badaniach na owadach (Drosophila) naukowcy wykazali także, że stan zapalny w okolicy oczu może wywołać lub pogorszyć wiele chorób przewlekłych, jeśli utrzymuje się dłuższy czas. Dodatkowo samo światło może powodować degenerację fotoreceptorów, co może powodować stan zapalny. Teraz naukowcy nieoczekiwanie odkryli, że procesy zachodzące w oku muchy w rzeczywistości napędzają proces starzenia.
Dbaj o oczy, a będziesz żył dłużej?
Wyjaśnienie tego związku leży w „zegarach” dobowych – molekularnej maszynerii w każdej komórce każdego organizmu. Jak wyjaśnił główny autor badania dr Brian Hodge, wyewoluowała ona, aby przystosować nas do codziennych stresów, takich jak zmiany światła i temperatury. Te 24-godzinne oscylacje – rytmy okołodobowe – wpływają na złożone zachowania zwierząt, takie jak interakcje drapieżnik-ofiara i cykle snu/budzenia, aż do precyzyjnego dostrojenia regulacji funkcji molekularnych transkrypcji genów i translacji białek. „To może mieć konsekwencje wykraczające poza widzenie, uszkadzając resztę ciała i mózg”. – powiedział Kapahi.
Jest wiele do zrozumienia na temat roli, jaką oko odgrywa w ogólnym zdrowiu i długości życia organizmu. W jaki sposób reguluje długość życia i czy ten sam efekt odnosi się do innych organizmów? A także: czy fotoreceptory u ssaków wpływają na długowieczność?
Czytaj też:
Jak szybko można wrócić do aktywności po operacji oka?Czytaj też:
Za dużo białka w organizmie. Jak nadmiar białka w diecie wpływa na zdrowie?