– Kiedy mogę grać znowu w golfa? – to jedno z pytań związanych ze sportem, jakie często słyszy dr Andrew Iwach z Centrum Jaskry w San Francisco i Amerykańskiej Akademii Okulistycznej od pacjentów po operacji oka. – Kiedy przychodzą do gabinetu, to mówią: „nie widzę piłki golfowej”. A kiedy o operacji nagle dobrze widzą, chcieliby od razu wrócić do aktywności – opowiada U.S. News dr Iwach. Nie zawsze jest to jednak możliwe od razu i dotyczy nie tylko gry w golfa, ale i innych aktywności fizycznych.
Dlaczego lepiej poczekać z forsownymi ćwiczeniami po operacji?
Kiedy masz operację oka z powodu jaskry, zaćmy i odwarstwienia siatkówki, ochrona gojącego się oka i zachowanie wzroku są zdecydowanie najważniejsze. Unikanie urazów oczu, infekcji i skoków ciśnienia krwi jest konieczne.
– W przypadku tradycyjnych operacji nacięcia są większe i gojenie trwa dłużej, przez co pacjenci potrzebują więcej czasu na wznowienie aktywności – tłumaczy dr Iwach. Rany chirurgiczne ze świeżego nacięcia oka mogą być podatne na krwotok lub krwawienie. Pacjenci muszą uważać, aby nie napinać się ani nie podnosić, aby nie zakłócać szeregu niezwykle delikatnych, kruchych naczyń krwionośnych w tylnej części oka.
– Kluczowe jest, aby wcześniej przeprowadzić tę rozmowę z chirurgiem okulistą i dokładnie omówić twoją sytuację i to, czego będziesz doświadczał jako pacjent po operacji – mówi Iwach.
Jakich aktywności unikać po operacji oka?
Specjalista wylicza, jakich aktywności należy unikać. Unikanie podnoszenia ciężarów może zapobiec nagłym wzrostom ciśnienia krwi, które mogą wpływać na samo oko. Utrzymywanie głowy na poziomie serca lub wyższym również pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi. Trzymanie się z dala od czynności, które powodują napięcie w jamie brzusznej i potencjalnie zwiększa ciśnienie – jak na przykład brzuszki – jest zalecane, gdy twoje oko wciąż się goi.
Oczywiście należy unikać bezpośredniego uderzenia w oko, a także utraty równowagi i upadku. Oznacza to trzymanie się z daleka od sportów kontaktowych lub innych czynności, które mogą prowadzić do urazu oka, dopóki nie zostanie to dozwolone przez lekarza. Uderzenie w oko przedmiotem o dużej prędkości – takim jak piłka golfowa – może stanowić problem przy powrocie do zdrowia pacjentów. Jak mówi dr Iwach, ktoś grający w „rozsądnego” golfa raczej nie trafi w oko. – W przypadku większości golfistów po rutynowych operacjach zazwyczaj w ciągu kilku tygodni jesteśmy w stanie wrócić do gry – mówi specjalista.
W powrocie do zdrowia po operacji oczu istotne jest też unikanie infekcji. To oznacza, że lepiej odpuścić także chodzenie na basen, dopóki oko się nie zagoi. Wszelkie wątpliwości należy zawsze konsultować z lekarzem.
Czytaj też:
Przełomowy wynalazek dla chorych jaskrę? Soczewka kontaktowa, która mierzy ciśnienie i aplikuje leki