Wielu z nas zdarza się zasnąć przy włączonym źródle światła. Niektórzy robią to celowo, zapalając małą lampkę na noc lub film do zasypiania. Jednak nie pozostaje to bez wpływu na nasze zdrowie – w wymiarze większym, niż sądziliśmy.
Badania nad zasypianiem przy świetle
Naukowcy przyjrzeli się ponad 550 uczestnikom badania Chicago Healthy Aging Study. Osoby w wieku od 63 do 84 lat nosiły urządzenia, które mierzyły ilość światła w ich sypialniach w ciągu tygodnia. Badanie wykazało, że mniej niż połowa spała przez pięć godzin w całkowitej ciemności. Inni byli wystawieni na działanie światła nawet podczas najciemniejszych pięciu godzin dnia — zwykle w środku snu w nocy. Mogła to być mała lapka nocna, ale też światło smartfona czy telewizora.
Ci, którzy spali w pobliżu źródła światła byli bardziej narażeni na otyłość, nadciśnienie i cukrzycę w porównaniu z pozostałymi uczestnikami badania. Odkrycia opublikowano 22 czerwca w czasopiśmie Sleep.
„Dane te pokazują, że ekspozycja na światło w nocy zwiększa ryzyko dwóch najczęstszych i najbardziej kosztownych przewlekłych schorzeń w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie – otyłości i cukrzycy – a także nadciśnienia, głównego czynnika ryzyka sercowo-naczyniowego”– powiedział Emerson Wickwire, profesor i kierownik sekcji medycyny snu na University of Maryland School of Medicine.
Naukowcy nie stwierdzili, czy otyłość, cukrzyca i nadciśnienie skłaniają ludzi do spania przy włączonym świetle, czy też światło doprowadziło do rozwoju schorzeń. Jednak wyniki uzupełniają rosnącą liczbę dowodów naukowych wskazujących na znaczenie zegara dobowego organizmu i snu dla ogólnego stanu zdrowia, szczególnie wśród osób starszych.
„Być może nawet niewielka ilość światła w nocy może być szkodliwa” – skomentowała główny autor dr Minjee Kim, adiunkt neurologii w Northwestern University Feinberg School of Medicine w Chicago. Wskazała jednak, że nowe badanie nie udowadnia, że ekspozycja na światło podczas snu powoduje którykolwiek z tych stanów zdrowia, a jedynie pokazuje potencjalny związek.
„Światło faktycznie wyłącza niektóre części mózgu, które powinny sugerować naszemu organizmowi nastanie nocy. Te sygnały są w pewien sposób pomieszane, rytm dobowy jest zaburzony, a z czasem ma to wpływ na nasze zdrowie” - dodała.
Zespół badawczy ma wskazówki dotyczące zdrowego snu:
- Nie włączaj świateł. Jeśli jednak potrzebujesz je mieć, ustaw przyciemnione, blisko podłogi.
- Ważny jest kolor światła. Bursztynowe lub czerwono-pomarańczowe światło jest mniej stymulujące dla mózgu. Nie używaj białego lub niebieskiego światła w pobliżu łóżka.
- Jeśli nie możesz kontrolować światła na zewnątrz, załóż opaskę na oczy.
- Ustaw łóżko tak, aby światło zewnętrzne nie świeciło ci w twarz.
Czytaj też:
Koszmary senne to wczesny objaw Parkinsona? Są badania naukowe