Najnowsze doniesienia naukowe opublikowane na łamach czasopisma „Nature Aging” rzucają nowe światło na sposoby walki o „wieczną młodość”.
Zimno pomocne w walce z chorobami neurodegeneracyjnymi
Zespół badaczy z profesorem Davidem Vilchezem na czele przeprowadził eksperyment z wykorzystaniem nicieni Caenorhabditis elegans oraz wyhodowanych komórek ludzkich. W obu „próbkach” występowały geny odpowiedzialne za rozwój chorób neurodegeneracyjnych w starczym wieku. Mowa o stwardnieniu zanikowym bocznym i pląsawicy Huntingtona. W przebiegu obu schorzeń dochodzi do nagromadzenia patologicznych skupisk białkowych w komórkach nerwowych. Zimno hamowało te patologiczne procesy agregacyjne.
Zimno szansą na długowieczność?
Wyniki zrealizowanych badań pokazują, że niska temperatura reguluje działanie proteasomów i aktywuje mechanizmy oczyszczania komórek, co w konsekwencji może doprowadzić do spowolnienia szkodliwych procesów biologicznych zachodzących w ustroju i zahamowania rozwoju chorób związanych z wiekiem. Warto zwrócić uwagę na fakt, że taki efekt wywołuje umiarkowanie obniżenie temperatury ludzkiego ciała. Ekstremalne spadki wspomnianych parametrów wywierają negatywny wpływ na zdrowie człowieka i skutkują hipotermią, czyli wychłodzeniem organizmu.
Co ciekawe, dowiedziono, że temperatura ludzkiego ciała systematycznie spada, średnio o 0,03 stopnia Celsjusza na dekadę, poczynając od rewolucji przemysłowej zapoczątkowanej w 1760 roku. Można zatem domniemywać, że zimno odgrywa znaczącą rolę w wydłużeniu i poprawie jakości życia. Dowodów na potwierdzenie przywołanej tezy dostarcza również świat zwierząt. Myszy, którym obniżono temperaturę organizmu o 0,5 stopnia żyły znacznie dłużej niż zwierzęta o „normalnej” ciepłocie ciała. Podobne efekty dało przeniesienie nicieni do chłodniejszego środowiska.
Odkrycie grupy badaczy pod wodzą Davida Vilcheza otwiera nowe perspektywy w leczeniu i profilaktyce chorób neurodegeneracyjnych. Konieczne jest jednak przeprowadzenie dalszych analiz w celu zweryfikowania przedstawionych wniosków i zrozumienia dokładnej roli zimna w procesie regulacji patologicznych procesów biologicznych związanych z obumieraniem komórek nerwowych.
Czytaj też:
Ogranicz wolne rodniki! Powodują raka, miażdżycę, alzheimera i przyspieszają starzenieCzytaj też:
Mniej znana superżywność. Sprawdź, czy masz ją w swojej kuchni