Ozonowanie jest metodą dezynfekcji; nie wymaga zastosowania szkodliwych dla zdrowia środków chemicznych, które mogą przez dłuższy czas utrzymywać się w powietrzu oraz na odkażanych powierzchniach. Dzięki ozonowaniu można pozbyć się z mieszkania bakterii, wirusów oraz grzybów, które powodują rozwój wielu chorób. Kiedy warto zdecydować się na ozonowanie mieszkania?
Co to jest ozonowanie?
Ozon jest trójatomową cząsteczką tlenu, która wykazuje silne działanie antyseptyczne, jednak może też działać toksycznie na organizm. Aktywny tlen, bo tak też nazywany jest ozon, od wielu lat stosowany jest m.in. do dezynfekcji wody, dzięki czemu możliwe było ograniczenie wykorzystywania w tym celu wpływającego na smak kranówki chloru. Ozonowanie jest jedną z najlepszych metod dezynfekcji budynków użyteczności publicznej np. szkół, przedszkoli i żłobków, lokali gastronomicznych oraz prywatnych mieszkań i domów.
Ozon wykazuje silne działanie niszczące na bakterie, wirusy i inne drobnoustroje, co zostało potwierdzone wieloma badaniami naukowymi. Z tego względu jest powszechnie stosowany w przypadku konieczności odkażenia np. szpitali. Działanie ozonu polega na utlenieniu ścian komórkowych mikroorganizmów, dzięki czemu mogą one zostać skutecznie unicestwione. Specjaliści uważają, że ozonowanie jest skuteczniejsze niż zastosowanie w celach dezynfekcji chloru, fluoru lub promieniowania UV. Jego zaletą jest też to, że nie niszczy odkażanych powierzchni i nie pozostawia po zakończeniu dezynfekcji nieprzyjemnych zapachów w pomieszczeniach.
Wyjątkowa siła ozonu sprawia, że znalazł on szerokie zastosowanie, jednak samodzielne ozonowanie może okazać się niebezpieczne dla zdrowia. Do zastosowania ozonatora niezbędne jest posiadanie wiedzy na temat jego działania oraz dopuszczalnego, bezpiecznego dla zdrowia stężenia ozonu.
Kiedy przeprowadzić ozonowanie mieszkania?
Ozonowanie mieszkania przeprowadza się w różnych celach. Przede wszystkim zaleca się je w celu odkażenia pomieszczeń, które np. były przez dłuższy czas nieużywane, więc mogą znajdować się w nich niebezpieczne dla zdrowia drobnoustroje. Ozonowanie polecane jest także wraz z osuszaniem mieszkania w celu usunięcia szkodliwych grzybów, które pojawiają się m.in. na ścianach. Zagrzybienie w mieszkaniu niekorzystnie wpływa na stan zdrowia, powodując schorzenia układu oddechowego m.in. astmę, alergię wziewną oraz nawracające zapalenia oskrzeli. Przeprowadzane domowymi sposobami usuwanie zagrzybienia niewiele daje, bo chorobotwórcze drobnoustroje głęboko wnikają w powierzchnię, na której się pojawiły. Ozon doskonale sobie z nimi radzi, powodując całkowite unicestwienie grzyba.
Ozonowanie mieszkania jest też doskonałym sposobem na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów z pomieszczeń. Mogą one być skutkiem działania różnych czynników np. zawilgocenia murów, stropów i podłóg. Ozon bardzo dobrze radzi sobie także z innymi, trudnymi do usunięcia zapachami np. dymu papierosowego, odchodów zwierząt i zalegających w pustostanach śmieci.
Ozonowanie mieszkania a walka z koronawirusem
Ozonowanie cieszy się obecnie zwiększoną popularnością ze względu na walkę z koronawirusem i konieczność ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa. Ozonowanie zaleca się m.in. w mieszkaniach, w których przebywały osoby z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. Ozon stosuje się także w celu odkażania pojazdów komunikacji miejskiej, karetek, taksówek, przystanków autobusowych i innych miejsc użyteczności publicznej.
Podsumowując, ozonowanie można przeprowadzić w przestrzeni mieszkalnej z wielu różnych powodów. Najczęściej stosuje się je w celu usunięcia z mieszkań zagrzybienia oraz nieprzyjemnych zapachów różnego pochodzenia, jednak obecnie ozonowanie częściej stosowane jest w celu pozbycia się niebezpiecznego dla zdrowia wirusa. Warto pamiętać, że choć ozon niszczy chorobotwórcze drobnoustroje, nie powinien być stosowany przez osoby, które nie mają doświadczenia w przeprowadzaniu dezynfekcji, bo zbyt duże stężenie ozonu może spowodować poważne problemy zdrowotne.