Wiosenne alergie zaczynają się w już lutym i trwają do wczesnego lata. Jeśli temperatury w zimie są łagodne, rośliny mogą zapylać wcześnie, a opady deszczu sprzyjać wzrostowi pleśni. Cała ta ekspozycja może powodować następujące objawy:
- kichanie
- katar
- swędzenie i przekrwienie błony śluzowej nosa
- łzawiące lub zaczerwienione oczy
- swędzącą skórę
- kaszel, szczególnie przy astmie
Alergia a izolacja
Nawet jeśli przebywasz w domu przez dłuższy czas, krótki spacer może narazić Cię na alergeny. Pyłek z łatwością może przyczepić się do ubrania i być przeniesiony do domu. Ponadto cząsteczki pyłku są małe i mogą przemieszczać się daleko. Nawet otwierasz drzwi i okna, aby wpuścić powietrze, pyłki osiadają na różnych artykułach gospodarstwa domowego.
Najlepszym sposobem zapobiegania jest przyjmowanie leków przeciwhistaminowych bez recepty – twierdzi prof. Anne K. Ellis, kierownik katedry alergologii i immunologii na Queen's University. „Należy stosować je regularnie w celu poprawy stanu zdrowia i złagodzenia alergii. Zwykle obserwuje się to w ciągu 3 do 5 dni po zastosowaniu”.
Oprócz czynników środowiskowych, przyczyny podrażnienia dróg oddechowych i objawów podobnych do alergii obejmują odświeżacze powietrza w pomieszczeniach, świece zapachowe i olejki eteryczne. „Zminimalizuj korzystanie z tych produktów lub całkowicie wyeliminuj je z domu. Podobnie, środowiskowy dym tytoniowy może wywoływać objawy u pacjentów z alergią, więc poproś każdego w domu, kto pali, aby robił to na zewnątrz” – dodała ekspertka. Ponieważ pocieranie nosa i oczu jest naturalnym odruchem przy alergii, częste mycie rąk jest kluczowe dla alergika.
Czytaj też:
Alergolog: Odstawienie leków zwiększa ryzyko zakażenia koronawirusem