Koronawirus przyczyniający się do choroby COVID-19 sieje spustoszenie na arenie międzynarodowej – na całym świecie zmaga się z nim już ponad 113 tysięcy osób. W miarę narastania zagrożenia i obaw w sklepach w wielu państwach zaczyna brakować takich produktów, jak produkty sypkie i środki dezynfekujące do rąk, wszak ludzie przygotowują się na najgorsze.
Zwykle w kontekście koronawirusa najpierw polecane jest rzeczywiście mycie rąk. Jednak są pewne okoliczności wymagające użycia trochę środka dezynfekującego.
Czytaj też:
Zakażenie koronawirusem. Czy nadciśnienie zwiększa ryzyko zgonu?
5 wskazówek dotyczących prawidłowego użytkowania żeli dezynfekujących do rąk
1. Stosuj jako uzupełnienie mycia rąk
Jeśli pracujesz w warunkach szpitalnych, w zamkniętym otoczeniu lub w miejscu, w którym masz kontakt z wieloma ludźmi, sensowne jest stosowanie środków dezynfekujących do rąk oprócz mycia rąk – szczególnie w sezonie grypowym lub w obliczu epidemii koronawirusa.
2. Miej go zawsze przy sobie
Dobrze jest też mieć taki środek pod ręką (dosłownie), gdy zdarzają się momenty, w których dostęp do bieżącej wody jest niemożliwy, na przykład w samochodzie lub w transporcie publicznym.
3. Zwracaj uwagę na skład
Jeśli chodzi o to, czego powinieneś szukać, musisz znaleźć coś z co najmniej 60% zawartości alkoholu.
4. Pamiętaj o nawilżeniu rąk
Pamiętaj, aby nawilżyć dłonie po użyciu żelu, ponieważ środek dezynfekujący do rąk może być dość ostry dla dłoni i wysuszający. Dlatego wiele marek proponuje także np. kremy nawilżające, dzięki czemu nie kończy się na popękanych dłoniach.
5. Zachowaj rozsądek
Bądź bardzo ostrożny i nie używaj środka dezynfekującego jako głównego źródła zapobiegania wirusowi.
To nie kosztuje zbyt wiele, ani tym bardziej nie jest wymagające czy trudne. Ponadto mycie rąk jest najlepszym sposobem, aby zarówno zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, jak i by zapobiec zachorowaniu. Warto przy tym pamiętać, by w obliczu epidemii unikać także dotykania twarzy(szczególnie oczu, nosa i ust).
Więc chociaż mycie rąk jest wciąż najlepszą metodą, ich dezynfekcja jest nadal przyjemna i użyteczna, gdy pojawia się taka potrzeba. Dopóki naukowcy nie dowiedzą się, jak leczyć koronawirusa, trzeba walczyć z nim inaczej.
Czytaj też:
Jak zabija koronawirus?