Amerykańskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) zaktualizowało swoje wytyczne dotyczące prewencji małpiej ospy i zaleca, aby chore osoby unikały bliskiego kontaktu ze zwierzętami domowymi. W artykule opublikowanym w The Lancet jest opisany przypadek chorego psa z Francji.
Charcik zachorował na małpią ospę
Chodzi o czteroletniego charcika włoskiego, u którego pojawiły się zmiany chorobowe i uzyskał pozytywny wynik badań na małpią ospę 12 dni po tym, jak jego właściciele zaobserwowali u siebie pierwsze objawy. Właściciele psa to partnerzy płci męskiej, którzy mieli kontakty seksualne z innymi osobami. Pies mógł swobodnie spać z nimi w łóżku.
– Zgodnie z naszą najlepszą wiedzą dynamika wystąpienia objawów u obu pacjentów, a następnie u ich psów, sugeruje przenoszenie wirusa ospy małpiej z człowieka na psa – podsumowali naukowcy.
Jakie są zalecenia dla osób posiadających psy i koty?
Naukowcy twierdzą, że nie jest to nowa informacja, że zwierzęta mogą przenosić małpią ospę, ale jest to pierwszy przypadek zgłoszonego przypadku psów lub kotów domowych. Od dawna wiadomo, że dzikie zwierzęta, w tym gryzonie i naczelne, mogą przenosić małpią ospę w krajach, w których wirus jest endemiczny. Naukowcy zauważyli, że naczelne trzymane w niewoli w Europie, również zarażały się wirusem od zwierząt importowanych. Zdaniem badaczy istnieje potrzeba dalszych badań nad wtórną transmisją małpiej ospy przez zwierzęta domowe.
– Nasze odkrycia powinny wywołać debatę na temat potrzeby izolowania zwierząt domowych od osób zakażonych wirusem małpiej ospy – podkreślili.
Osoby z małpią ospą powinny unikać bliskiego kontaktu ze zwierzętami, zaleca teraz CDC, a wszelkie zwierzęta, które nie były narażone na wirusa, powinny być pod opieką przyjaciół lub rodziny w innym domu, podczas gdy właściciel wraca do zdrowia.
Czytaj też:
Czy pranie eliminuje wirusa małpiej ospy? To warto wiedzieć