Od ekspozycji na wirusa, do pojawienia się objawów może upłynąć od pięciu do 21 dni. Pierwsze objawy małpiej ospy mogą być podobne do grypy – wskazują lekarze.
Grypopodobne objawy
Czasami osoba z ospą małpią poczuje się tak, jakby zapadła na przeziębienie lub grypę. Czuje się tak na kilka dni przed pojawieniem się wysypki. Objawy obejmują:
- ból głowy,
- gorączkę,
- obrzęk węzłów chłonnych,
- bóle mięśni i ciała,
- zmęczenie.
Wysypka
Wysypka spowodowana zakażeniem wirusem małpiej ospy wygląda podobnie do tej występującej przy ospie wietrznej. Po kilku dniach przekształca się w pęcherze wypełnione ropą. Zanim jednak rozprzestrzeni się po całym ciele, zwykle pojawia się na twarzy. Może również wystąpić w okolicy narządów płciowych. W takich przypadkach jest najbardziej zaraźliwa – wskazują lekarze.
Jak można zarazić się małpią ospą?
Ospa małpia rozprzestrzenia się poprzez bliski kontakt: życie z kimś, kontakty seksualne – wyjaśnia dr Saad Omer, dyrektor Yale Institute for Global Health. Nie oznacza to jednak, że wirus jest przenoszony drogą płciową – dodaje.
Czy choroba zagraża życiu?
Zwykle przebieg choroby jest łagodny. Trwa ona od dwóch do trzech tygodni. W niektórych przypadkach może jednak powodować śmierć – wskazują lekarze. Według danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia śmiertelność wynosiła około 3 do 6 proc. Zachodnioafrykański wirus ospy małpiej jest uważany za łagodniejszy niż środkowoafrykański. Ospa małpia stanowi zagrożenie zwłaszcza dla osób z obniżoną odpornością, poddawanym chemioterapii oraz dzieci. Do tej pory nie odnotowano jednak zgonów dzieci, wiadomo jedynie o przypadku hospitalizacji w Wielkiej Brytanii.
Jak uchronić się przed zakażeniem?
Nie ma szczególnych zaleceń, dotyczących zakażenia małpią ospą. Lekarze wskazują, żeby zachowywać się zgodnie z podstawami zdrowia publicznego. Należy więc dbać o higienę rok, unikać dużych skupisk ludzkich, zachowywać dystans społeczny. Zachęcają również do szczepień przeciw małpiej ospie, jeśli będą dostępne.
Czytaj też:
Europie grozi zalew tropikalnych chorób. Sprawdź, które są największym zagrożeniem