Na pytanie „czy w tym roku zaszczepisz się przeciwko grypie?” 31 proc. badanych odpowiedziało „zdecydowanie nie”, a 24 proc. „raczej nie”. Chęć zaszczepienia się przeciwko grypie wyraziło 20 proc. (12 „raczej tak” i 8 proc. „zdecydowanie tak”). Prawie co czwarty ankietowany nie ma na temat szczepień przeciwko grypie zdania.
– Jeżeli dzisiejsza sytuacja epidemiologiczna nie skłania Polaków do refleksji na temat konieczności profilaktyki, to nie wiem, co jeszcze mogłoby skłonić. Może przykłady włoskie, brazylijskie i amerykańskie. A w zasadzie to, co z tych przykładów wynika: skrajne problemy osób, które mają możliwość zaszczepienia się, a które z jakichś powodów, zwykle z niewiedzy, strachu, z powodu działania ruchów antyszczepionkowych i dezinformacji, którą szerzą, się nie szczepią – tak wyniki badania na zlecenie „Wprost” komentuje dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, rzecznik prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce i prodziekan wydziału medycznego ds. rozwoju Uczelni Łazarskiego.
Spytaliśmy też ankietowanych, czy szczepionka na koronawirusa, jeśli zostanie wynalezoina, powinna być obowiązkowa?
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.