Jak wynika z badania Zwyczaje urlopowe Polaków – lato 2021 aż 59% respondentów uważa, że pandemia spowodowała większe zainteresowanie sportami ekstremalnymi. Według co trzeciego zapytanego Polaka wynika głównie z faktu, że po ciężkim roku jesteśmy spragnieni mocnych, ale pozytywnych wrażeń.
Zdaniem 28% respondentów badania musimy odreagować pasywną rozrywkę z ostatnich miesięcy. To właśnie dostępność ciekawych rozrywek i atrakcji była głównym kryterium wyboru miejsca tegorocznego urlopu wakacyjnego.
Sporty ekstremalne to niezapomniane emocje i adrenalina
Sporty ekstremalne wzbudzają wiele emocji zarówno u tych, którzy je uprawiają, jak i u tych je oglądających. Widowiskowe skoki czy loty są często atrakcją, której wyczekuje widownia podczas imprez komercyjnych. Coraz częściej Polacy nie tylko chcą podziwiać wykonawców śmiałych akrobacji i figur, ale także są gotowi sami spróbować wybranego sportu ekstremalnego.
„Polacy coraz odważniej podchodzą do realizacji własnych zainteresowań i oryginalnych form spędzania czasu. Chętnie próbują sportów ekstremalnych. Niesłabnącą popularnością cieszą się skoki ze spadochronem i na bungee. W dużych miastach swoich zwolenników mają też ekstremalne skoki z wysokich budynków i wież. Kobiety, mężczyźni, a nawet dzieci chętnie korzystają ze stosunkowo nowej atrakcji dostępnej w Polsce, jaką są tunele aerodynamiczne, w którym można doświadczyć uczucia swobodnego lotu” – komentuje Aleksandra Bromblik z serwisu Prezentmarzeń.
Wśród sportów ekstremalnych wyróżniamy 3 główne kategorie: lądowe, wodne i powietrzne. Niektóre sporty ekstremalne są mieszane, czyli łączą w sobie różne te kategorie. Przykładem ekstremalnych przeżyć na lądzie są sporty motorowe, motocrossowe i górskie. W wodzie lub na wodzie można realizować ekstremalne sporty wodne, jak na przykład windsurfing, nurkowanie, spływy wodne i kitesurfing. Wśród ekstremalnych sportów powietrznych odnajdziemy przede wszystkim różne skoki - ze spadochronem, typu dream jump, bungee czy paralotniarstwo. Aby uprawiać niektóre ze sportów ekstremalnych, trzeba mieć ukończone specjalne kursy i posiadać odpowiednie uprawnienia.
Wiele z tych aktywności wymaga uważnej pracy ze swoim ciałem lub wysokich umiejętności technicznych. Entuzjastów sportów ekstremalnych jednak nie brakuje. Na pytanie – na czym polegają sporty ekstremalne, odpowiadają krótko: na dobrej zabawie i przekraczaniu własnych granic możliwości.
Sporty ekstremalne chętnie uprawiane w Polsce
Nie musimy wyjeżdżać z Polski, aby uprawiać sporty ekstremalne. Warunki naturalne i ukształtowanie powierzchni naszego kraju pozwalają na duży wybór miejsc, gdzie możemy doznać nieco adrenaliny.
Dużą popularnością cieszą się skoki spadochronowe, wykonywane indywidualnie, w tandemie, a nawet w większych grupach. Atrakcja ta gwarantuje niezapomniane przeżycia i cudowne, przestrzenne krajobrazy. W miastach chętnie próbujemy skoków na bungee, które najczęściej oddaje się z żurawia wieżowego lub specjalnego dźwigu z kilkudziesięciu metrów.
Wśród wodnych sportów z adrenaliną coraz większą popularnością cieszy się w Polsce na przykład flyboard. Podczas tej aktywności uczestnik zakłada specjalne "odrzutowe" buty i dzięki wysokiemu ciśnieniu może unosi się na wysokość 10 metrów ponad taflę wody. Swoich wiernych pasjonatów ma też wśród Polaków jazda motocross czy wyprawa off road.
*Badanie sondażowe „Zwyczaje urlopowe Polaków - lato 2021" zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 976 respondentów w formie ankiety online w czerwcu 2021.
Czytaj też:
Chcesz wreszcie spalić tłuszcz i wyrzeźbić mięśnie brzucha? Nie popełniaj tego błędu