-
Gdzie i jak można się zaszczepić przeciwko COVID-19? Najważniejsze informacje
Podczas odbywającej się 8 grudnia 2020 roku konferencji Ministerstwa Zdrowia ogłoszono, na jakiej zasadzie będą się odbywać w Polsce szczepienia przeciwko COVID-19. Wskazano m. in. gdzie i jak będzie można się zaszczepić.
Fakty o koronawirusieKoronawirusChorobyLekiStrefa Pacjenta -
Szczepienia COVID-19 po polsku: NFZ robi casting, rząd chce nagród dla zaszczepionych. W tle pytania o NOP i ozdrowieńców
Do 11 grudnia placówki chętne do przeprowadzania szczepień przeciw COVID-19 mogą zgłaszać się do NFZ. Szczepionki będą darmowe, a być może pojawią się dodatkowe zachęty dla osób szczepiących się. Jak na razie połowa Polaków jest...
Katarzyna Pinkosz -
Drugi lockdown sprawił, że kobiety czuły się wyczerpane, a mężczyźni narzekali na nudę
Różnego rodzaju restrykcji związanych z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 doświadczamy od marca 2020 roku. Okazuje się, że lockdown, czyli to najsurowsze z obostrzeń, może mieć różne konsekwencje dla kobiet i dla mężczyzn.
KoronawirusFakty o koronawirusieStrefa PacjentaZwiązki i relacjePsychologia -
Rusza Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19. Oto zasady naboru
Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19 ma na celu stworzenie punktu szczepień w każdej gminie – zapowiedział 4 grudnia na konferencji prasowej szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Jakie są zasady naboru do Narodowego Programu...
KoronawirusFakty o koronawirusieChorobyLekiStrefa Pacjenta -
Ma 102 lata. Pokonała „hiszpankę”, sepsę, raka i dwa razy COVID-19
Angelina Friedman to 102-latka, której można pozazdrościć zdrowia. W listopadzie 2020 po raz drugi wygrała z COVID-19, wcześniej zwalczyła wiele innych chorób.
Fakty o koronawirusieKoronawirusChorobyStrefa Pacjenta -
Koronawirus: Amerykanie skracają czas trwania kwarantanny
1 grudnia CDC ogłosiło, że kwarantanna w USA zostanie skrócona i zamiast trwać 14 dni, będzie obowiązywała przez dni 7 lub 10.
KoronawirusFakty o koronawirusieChorobyStrefa Pacjenta -
Kontrowersje wokół amantadyny. Czy wyleczy z COVID-19 w dwa dni? Prof. Konrad Rejdak wyjaśnia
O amantadynie zrobiło się głośno po wpisach doktora Bodnara, który twierdzi, że dzięki niej może w 48 godzin wyleczyć z COVID. – To bardzo ciężka choroba, jeśli wejdzie w pełnoobjawową fazę, praktycznie nic nie działa. Twierdzenie, że...
Katarzyna Pinkosz -
Naukowcy: COVID-19 powoduje długotrwałe uszkodzenia płuc
Jak wynika z badań naukowców z Uniwersytetu Oxfordzkiego, COVID-19 może powodować nieprawidłowości w płucach, które są widoczne nawet po trzech miesiącach od zakażenia SARS-Co-V-2.
Fakty o koronawirusieChorobyKoronawirusBadaniaStrefa Pacjenta -
Szczepionki przeciw COVID-19 mogą zmienić DNA? Ekspert tłumaczy
Czy można przewidzieć długofalowe skutki zaszczepienia? Czy osoby zaszczepione mogą być mniej odporne na inne choroby? Czy szczepionki oparte o mRNA mogą zmodyfikować ekspresję genów i wpłynąć na przyszłe pokolenia? Na wątpliwości grupy...
Katarzyna Pinkosz -
Koronawirus może mieć negatywny wpływ na pracę mózgu
W analizie zapisów 33 sekcji zwłok zmarłych przez COVID-19 wykazano niewielkie ilości materiału wirusowego w mózgu. Naukowcy twierdzą, że mogły one pochodzić z nosa.
Fakty o koronawirusieKoronawirus -
Naukowcy: suplementacja witaminy D może mieć znaczenie dla pacjentów z COVID-19
Z nowego przeglądu badań naukowców z brytyjskiego National Institute for Health and Care Excellence nie wynika, jakoby witamina D była szczególnie pomocna w leczeniu COVID-19 i zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. Może jednak przynosić...
Fakty o koronawirusieKoronawirusSuplementy diety -
Pfizer przygotowuje się do wprowadzenia szczepionki na rynki europejskie
Jak donoszą zagraniczne media, Pfizer i BioNTech starają się o pozwolenie na dystrybucję szczepionki przeciwko koronawirusowi na terenie Unii Europejskiej.
Fakty o koronawirusieInnowacje i farmacjaKoronawirus -
Naukowcy: COVID-19 może wywoływać nawracające epizody zespołu Guillaina-Barrégo
Naukowcy z Rutgers University w USA zbadali przypadek mężczyzny, który doświadczył nawracających epizodów zespołu Guillaina-Barrégo po zakażeniu SARS-CoV-2.
Fakty o koronawirusieKoronawirusChorobyBadaniaStrefa Pacjenta -
Ekspert ds. walki z COVID-19 tłumaczy, jak odczytywać dane pulsoksymetru
Dr Paweł Grzesiowski, powołany przez Naczelną Radę Lekarską na eksperta ds. walki z COVID-19, zamieścił istotny wpis na temat pulsoksymetru.
ChorobyKoronawirus -
Naukowcy: Odkryliśmy, które geny są związane z ciężkim przebiegiem COVID-19
Zespół amerykańskich naukowców z trzech uczelni zidentyfikował określony zestaw genów, powiązanych z ciężkim przebiegiem COVID-19.
Fakty o koronawirusieKoronawirusChorobyBadaniaStrefa Pacjenta -
Ministerstwo Zdrowia wprowadza Domową Opiekę Medyczną. Sprawdź, na czym polega program
Ministerstwo Zdrowia wprowadza program Domowa Opieka Medyczna. Umożliwi on zdalne monitorowanie parametrów pacjentów z COVID-19 pozostających w leczeniu na domowej kwarantannie.
Fakty o koronawirusieKoronawirusWideo -
Aplikacja PulsoCare ułatwi opiekę nad chorymi na COVID-19. Oto, jak jej używać
Aplikacja PulsoCare umożliwia bieżące kontrolowanie stanu zdrowia chorych na COVID-19, którzy przebywają w izolacji domowej. Jak korzystać z aplikacji PulsoCare?
Fakty o koronawirusieKoronawirusChoroby -
Niedzielski obiecuje chorym na COVID-19 darmowe pulsoksymetry. Jest jedno „ale”
W trakcie ostatniej konferencji prasowej w poniedziałek 30 listopada minister zdrowia wypowiedział się na temat pulsoksymetrów. Zapewnił, że będą dostępne dla każdego chorego.
Fakty o koronawirusieChorobyInnowacje i farmacjaKoronawirus -
Dr Pujdak od lat pracuje za granicą. Porównuje polską i niemiecką strategię walki z COVID-19. „W Polsce ludzi zabija lockdown medycyny”
– Redukowanie badania pacjenta do krótkiej „teleporady” to rażące zaniedbanie. Nie zdziwię się, jeżeli kraje, w których dopuszczono do takiego lockdownu medycyny, będą miały podwyższone statystyki śmiertelności w porównaniu do...
Fakty o koronawirusieKatarzyna Pinkosz -
Narodowy prosi szpitale o pacjentów. Szpitale chcą przekazywać: ale tych, którzy wymagają respiratora
Ponownie apelujemy do szpitali stacjonarnych o kierowanie do Szpitala Narodowego pacjentów w stanie, w którym mogą oni zostać przyjęci do szpitala tymczasowego, tak aby zwalniały się miejsca dla osób w stanach ciężkich – mówi dr Artur...
Katarzyna Pinkosz -
CDC radzi, jak uchronić się przed koronawirusem w Boże Narodzenie
W związku ze zbliżającym się okresem świątecznym CDC opublikowało listę sposobów zachowania bezpieczeństwa podczas świętowania. Niezmiennymi zaleceniami są dystans i noszenie maseczek.
Profilaktyka i leczenieFakty o koronawirusieKoronawirus