Problemy ze wzrokiem
Oczy są bardzo wrażliwe na działanie promieni słonecznych, dlatego w trakcie urlopu powinniśmy nosić okulary przeciwsłoneczne i unikać wpatrywania się w niego. Pierwszym, niepokojącym objawem jest ból oczu, pieczenie i swędzenie, problem z otwarciem powiek i niewyraźne widzenie. Objawy te powinny ustąpić po jakimś czasie, gdy schowamy się w zacienionym miejscu lub wejdziemy do budynku. Czasem jednak zdarza się, że objawy nie mijają i konieczna jest wizyta u lekarza lub chociaż w aptece. W przypadku łagodne poparzenia, a więc wtedy, gdy szybko zareagujemy, gdy poczujemy dyskomfort, objawy powinny szybko minąć. Warto jednak później chronić i oszczędzać oczy, a noszenie okularów przeciwsłonecznych jest wówczas obowiązkowe.
Infekcje intymne
Plaża, publiczne toalety, mokre kostiumy kąpielowe, brudne materace i pościel... Wszystko to zwiększa ryzyko złapania infekcji intymnej lub infekcji pęcherza moczowego. Kobiety powinny zachować więc szczególną ostrożność, ponieważ na wakacjach bardzo łatwo o nieprzyjemną infekcję. Należy przede wszystkim dbać o higienę, często zmieniać bieliznę, stosować płyny do higieny intymnej, a przede wszystkim zwracać uwagę na to, gdzie się siada. Szczególnie mając na sobie mokry kostium kąpielowy.
Ból brzucha
Jedzenie prosto z budki na deptaku, próbowanie nowych potraw i popijanie wody z kranu może skończyć się bólem brzucha. Oczywiście w najlepszym wypadku. Gorzej, gdy dojdzie do zatrucia np. salmonellą (uwaga na lody, przechowywane w niewłaściwych warunkach). Łagodne zatrucie wymaga odpoczynku, zmiany diety i solidnego nawodnienia. W przypadku intensywnych wymiotów i biegunki, a także zawrotów głowy, zaburzeń świadomości i drgawek należy natychmiast udać się do szpitala.
Poparzenie słoneczne
Poparzenia słoneczne są latem bardzo popularne. Szczególnie, gdy nie stosujemy kremów z filtrem ochronnym lub wylegujemy się na słońcu w południe, gdy promienie słoneczne operują najintensywniej. Oparzenia słoneczne można leczyć D-Pantenolem lub alantoiną. Istnieje też mnóstwo domowych sposób, np. okłady z kefiru lub zielonej herbaty. Oparzenia słoneczne są bardzo bolesne i mogą zepsuć cału urlop, dlatego też lepiej postarać się, żeby do nich nie doszło.
Udar słoneczny
Dlaczego w słoneczne dni zawsze trzeba mieć na głowie nakrycie głowy? Właśnie po to, by uchronić się przed udarem słonecznym. Objawy, które powinny zaniepokoić to: wysoka gorączka, bóle i zawroty głowy, dezorientacja, wymioty, zaburzenia widzenia, dreszcze. Gdy dojdzie do udaru słonecznego, należy natychmiast jechać do szpitala.
Poparzenia barszczem Sosnowskiego
Poparzenie barszczem Sosnowskiego jest bardzo niebezpieczne. Swoim wyglądem może przypominać wyrośnięty koper, jednak jest od niego znacznie większy. Roślina ta może osiągnąć nawet 4 metry. Ma ogromne, ozdobne liście i dość grubą, bruzdowatą łodygę – na jej powierzchni, bliżej ziemi można zaobserwować fioletowe plamki. Cechą charakterystyczną barszczu Sosnowskiego jest duży, imponujący baldach, stworzony z drobnych, białych kwiatów – właśnie ta część, szczególnie po przekwitnięciu, większości z nas kojarzy się z koprem. Barszcz Sosnowskiego ma bardzo niebezpieczny sok, który powoduje oparzenia. Znajdują się w nim furanokumaryny, które łatwo łączą się z DNA, powodując obumieranie komórek. Bezpośredni kontakt z sokiem początkowo nie powoduje obrażeń. Może wystąpić zaczerwienienie, pieczenie i świąd. Objawy te bardzo łatwo zbagatelizować. Gdy do skóry docierają promienie UV, dochodzi do silnej reakcji, która kończy się bolesnym poparzeniem – powstają pęcherze. Do tego dochodzi bardzo intensywne pieczenie. Objawy te mogą wystąpić 30 minut po kontakcie z rośliną, a nawet 2 godziny później. Pojawiają się bolesne rany, które bardzo trudno się goją.
Substancje toksyczne mogą być także niebezpieczne dla naszych dróg oddechowych, oczu i skóry. W upalne dni niebezpieczne związki przenoszą się drogą lotną, dlatego też samo przebywanie w pobliżu barszczu Sosnowskiego może skończyć się poparzeniem dróg oddechowych, skóry, nudnościami i wymiotami. Należy więc uważać przede wszystkim na dzieci, które mogą nie mieć świadomości, jak groźny jest barszcz Sosnowskiego.
Poparzone miejsce należy przemyć letnią wodą z dodatkiem mydła. Konieczne jest też unikanie słońca. Gdy pojawią się pęcherze, należy jak najszybciej udać się do lekarza, ponieważ rany te wyjątkowo trudno się goją. Kontakt ze specjalistą jest też konieczny, gdy pojawią się niepokojące objawy ze strony układu oddechowego (ryzyko poparzenia dróg oddechowych) oraz gdy dojdzie do poparzenia oczu.
Otarcia skóry na stopach
Zwykłe otarcie... niby nic, prawda? A jednak potrafi zepsuć wakacyjny wyjazd. Latem, szczególnie gdy nosimy nowe buty lub bardzo dużo spacerujemy, bardzo łatwo o otarcie naskórka lub pojawienie się bolesnych bąbli. W skrajnych przypadkach może dojść do powstania ran, które (ze względu na umiejscowienie) są bardzo niebezpieczne. Na stopie bardzo łatwo o zakażenie. Gdy tylko pojawią się otarcia lub ranki, należy zakleić je plastrem z opatrunkiem. Lepiej jednak zapobiegać niż leczyć... Utykanie i syczenie przy stawianiu kroków jest mało komfortowe.
Ukąszenie przez kleszcza
Niezależnie od tego, czy jesteśmy na wyjeździe czy w parku pod domem, zawsze należy oglądać całe swoje ciało w poszukiwaniu ewentualnych kleszczy. Kleszcze mogą przenosić różne, bardzo niebezpieczne choroby, np. odkleszczowe zapalenie mózgu czy boreliozę. Jeżeli zauważymy na swoim ciele kleszcza, należy natychmiast go usunąć. Ważne, żeby zrobić to we właściwy sposób. Należy chwycić kleszcza tuż przy samej głowie i pociągnąć go ku górze. Ruch powinien być płynny i zdecydowany. Nie wolno kręcić pęsetą. Miejsce ukąszenia należy zdezynfekować i obserwować.
Ukąszenia owadów
Ukąszenia owadów potrafią być bardzo bolesne. Szczególnie, jeśli jesteśmy podatni i po ugryzieniu pojawia się choćby łagodna reakcja alergiczna. Żeby uchronić się przed nieprzyjemnymi objawami, najlepiej chronić się przed owadami, stosując preparaty odstraszające. Gdy już dojdzie do ukąszenia, przydatne będą kremy i maści, które łagodzą objawy.
Zatrucie alkoholem
Na wakacjach lubimy sobie pofolgować. Niestety, nadmiar alkoholu może poważnie zaszkodzić. Kac skutecznie utrudni korzystanie z atrakcji i odpoczynek. Jeśli faktycznie chcemy się zrelaksować, nie powinniśmy resetować się przy pomocy alkoholu.
10 problemów ze zdrowiem, które mogą wystąpić na wakacjach
Dodano:
Na wakacjach chcemy przede wszystkim wypocząć, dlatego zależy nam, by się nie rozchorować. Niestety, niektóre dolegliwości mogą być spowodowane naszym nieroztropnym zachowaniem. Oto kilka problemów ze zdrowiem, które mogą wystąpić podczas urlopu. Na szczęście większości z nich można uniknąć.