Uroczystość podpisania ustawy o KSO odbyła się w Siedleckim Centrum Onkologii działającym w ramach Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II w Siedlcach. Na liście gości znaleźli się między innymi posłowie, senatorowie, przedstawiciele władz samorządowych i reprezentanci organizacji zrzeszających pacjentów.
Uczestniczył w niej również Minister Zdrowia Adam Niedzielski wraz z kierownictwem resortu, Prezes Zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach Marcin Kulicki oraz Dyrektor Siedleckiego Centrum Onkologii Lubomir Bodnar. Prezydentowi towarzyszyła Grażyna Ignaczak-Bandych, szef KPRP i członek Rady do spraw Ochrony Zdrowia.
Rośnie liczba pacjentów onkologicznych
Podczas uroczystości prezydent podkreślił, że prace nad wprowadzeniem KSO i usprawnieniem systemu opieki zdrowotnej nad pacjentami onkologicznymi trwają tak naprawdę od początku jego prezydentury. Zwrócił też uwagę na rosnącą liczbę osób, która zmagają się z chorobami nowotworowymi (raka rozpoznaje się u 200 tysięcy osób ocznie). Wpływ na ten stan rzeczy mogą mieć czynniki, takie jak:
- palenie tytoniu,
- pożywanie alkoholu,
- niewłaściwa dieta,
- siedzący tryb życia,
- zaniedbywanie tak zwanej higieny życia.
Co ustawa o KSO zmieni w sytuacji pacjentów onkologicznych?
Wprowadzenie ustawy o KSO było poprzedzone ewaluacją systemu opieki zdrowotnej. Okazało się, że na terenie Polski działa 806 placówek, które zajmują się pacjentami onkologicznymi. Jednak większość z nich nie zapewnia chorym opieki na odpowiednim poziomie. Ustawa o KSO ma to zmienić.
„Tworzymy wreszcie Krajową Sieć Onkologiczną – krajową sieć placówek wraz z całym systemem leczenia onkologicznego, walki z chorobami onkologicznymi w taki sposób, by w jak największym stopniu sprzyjać pacjentowi i aby ułatwić pacjentowi dostęp na równych zasadach i w równym stopniu do opieki onkologicznej na terenie całego kraju, tak, aby stworzyć dla każdego szansę” – zaznacza Prezydent.
Ustawa o KSO zapewni nie tylko większą dostępność specjalistycznych usług medycznych. Poprawią się również standardy diagnozowania i leczenia chorób nowotworowych. Pacjent będzie miał zapewnioną bardziej kompleksową opiekę niż dotychczas.
Czytaj też:
Szpiczak: trudny, nawrotowy, ale można z nim żyć wiele lat. Chorzy z opornością czekają na nowe terapieCzytaj też:
Jest recepta na wydłużenie życia Polaków: debata Wprost z udziałem ministra Niedzielskiego