Za najważniejsze uważa się szczepienia zawarte w kalendarzu szczepień obowiązkowych. W naszym kraju to między innymi szczepienia przeciwko: gruźlicy, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, błonicy, tężcowi, krztuścowi (kokluszowi), polio, odrze, śwince i różyczce. Szczepienia obowiązkowe są dostępne w ramach NFZ. To, jakie dawki podawać i w jakim odstępie czasowym reguluje Program Szczepień Ochronnych, nazywany też kalendarzem szczepień (co roku ogłasza go Główny Inspektor Sanitarny).
Preparat, jaki wykorzystuje się podczas szczepień jest produktem leczniczym, którego zadaniem jest imitowanie wystąpienia infekcji. Pobudza ona organizm do wywołania odpowiedzi immunologicznej i uruchomienia naturalnych sił obronnych, podobnych do tych występujących w trakcie choroby.
Warto jednak pamiętać, że żadna szczepionka nie ma 100% skuteczności – może się zdarzyć, że dziecko zachoruje na chorobę, przeciwko której zostało zaszczepione. Jednak szczepienia nadal mają sens, ponieważ po ich przyjęciu najczęściej przebieg infekcji będzie łagodniejszy, a dziecko szybciej powróci do zdrowia.