Najlepiej spać w całkowitej ciemności, ale negatywny wpływ światła może się różnić w zależności od tego, z jaką technologią mamy do czynienia. Naukowcom z Japonii po kierunkiem prof. Kampei Tokuyamy udało się dowieść, że światło OLED działa na nas korzystniej niż diody LED.
Na łamach prestiżowego „Scientific Reports” opisano wyniki badań z udziałem 10 uczestników, którzy 4 godziny przed snem mieli włączone lampy emitujące światło LED lub OLED. Badanym przez tydzień mierzono temperaturę ciała, zużycie energii, utlenienie tłuszczu oraz poziom 6-sulfatoksymelatoniny mającej wpływ na metabolizowanie melatoniny.
Osoby uczestniczące w eksperymencie 3 dni przed rozpoczęciem testów nie mogły spożywać alkoholu, palić papierosów ani pić kawy. W ciągu miesiąca poprzedzającego badanie nie mogły też przekraczać stref czasowych, by nie wpłynąć na rytm okołodobowy.
Jaki wpływ na metabolizm w trakcie snu ma światło LED i OLED?
Zdaniem badaczy spory wpływ na procesy fizjologiczne w trakcie snu może mieć rodzaj światła, na które mamy zapalone jeszcze zanim zaśniemy. Okazuje się negatywnie mogą na nas działać diody LED, które emitują duże ilości niebieskiego światła. Lampy OLED wytwarzają ich mniej i dzięki temu mogą w mniejszym stopniu zakłócać rytm dobowy człowieka.
Naukowcy uważają, że może istnieć związek między ekspozycją na jasne sztuczne światło a przyrostem masy ciała, insulinoopornością, otyłością i zaburzeniami metabolicznymi. Choć rodzaj światła emitowanego przed zaśnięciem nie miał wpływu na sam przebieg snu, to okazało się, że utlenianie tłuszczu podczas snu było znacznie niższe po wcześniejszej ekspozycji na LED w porównaniu z OLED.
Z kolei lepszy wpływ na temperaturę ciała i ilość zużytej energii miały diody OLED. Oksydacja tłuszczu po wystawieniu na wpływ tego rodzaju światła ściśle wiązała się ze stężeniem 6-sulfatoksymelatoniny (czyli tzw. metabolitu melatoniny). Sugeruje to, że aktywność melatoniny i jej wpływ na metabolizm różni się zależnie od rodzaju światła – przyznają badacze.
Ich zdaniem nowe wyniki badań mogą pomóc w wyborze najzdrowszego oświetlenia milionom osób, które m.in. ze względu na obowiązki zawodowe narażone są na długotrwałe działanie sztucznego światła mającego wpływ na zaburzenia metaboliczne podczas snu.
Czytaj też:
Sen nocy letniej, czyli... jak szybko zasnąć podczas upałów? 10 wskazówekCzytaj też:
Jakie jedzenie jest najzdrowsze na świecie? 10 pokarmów najbogatszych w składniki odżywcze