Badacze z Medical Research Council (MRC) Laboratory for Molecular Biology w Cambridge kontrolowali temperaturę w czaszce i jej zmiany w ciągu dnia. Posłużyli się metodą zwaną spektroskopią rezonansu magnetycznego. Mierzyli ciepłotę mózgu trzykrotnie w ciągu dnia u 40 ochotników w wieku 20–40 lat.
Mózg kobiet jest cieplejszy niż mężczyzn
Mózg kobiet jest o średnio 0,4°C cieplejszy niż mężczyzn. Stwierdzono, że temperatura kobiecego mózgu zmienia się w zależności od fazy cyklu owulacyjnego. Najwyższa jest po owulacji.
Temperatura mózgu zwiększa się wraz z wiekiem
Badania wskazały, że średnia temperatura mózgu rośnie z wiekiem o ok. 0,6°C. Ich zdaniem, może to mieć związek z pogarszaniem się zdolności mózgu do regulacji temperatury i chłodzenia się. Wskazali, że konieczne są w tej kwestii dalsze badania, ponieważ oni badali osoby do 40 lat, u których proces starzenia nie jest jeszcze zaawansowany.
Temperatura mózgu nie jest stała
Badania wskazują, że najchłodniejsza jest powierzchnia mózgu. Natomiast głębokie struktury tego organu są często rozgrzane do ponad 40°C. Jest to całkowicie naturalne i nie jest związane z chorobą lub gorączką – wskazują naukowcy.
Mózg zmienia swoją temperaturę w ciągu dnia
Mózg jest najcieplejszy po południu, a najchłodniejszy w nocy, przed snem – różnica może wynosić do 1°C. Mózg jest cieplejszy w czasie aktywności organizmu, bo w wyższej temperaturze szybciej zachodzą procesy fizyczne i chemiczne oraz procesy myślowe.
Temperatura u osób z uszkodzeniem mózgu
Naukowcy przeanalizowali również dane dotyczące 114 przypadków pacjentów z urazami czaszkowo–mózgowymi. Starali się powiązać czynnik temperaturowy, z możliwością przewidywania rokowań w leczeniu uszkodzeń mózgu. Okazało się, że średnia temperatura mózgu u osób chorych jest podobna jak u osób zdrowych, ale jej skrajne wartości sięgały od 32,6 do 42,3°C. Badania wykazały, że czynnikiem najlepiej przewidującym szanse na przeżycie była zmienność temperatury w ciągu dnia. Śmiertelność u pacjentów pozbawionych tego rodzaju dynamiki wynosiła 27 proc., a u tych, u których następowały zmiany – 4 proc.
Konieczne są dalsze badania
Brytyjscy naukowcy wskazują konieczność przeprowadzenia dalszych i o wiele szerzej zakrojonych badań. Ich zdaniem, w przyszłości, zmienność temperaturowa mózgu będzie mogła zostać wykorzystana do diagnozy zmian chorobowych w mózgu. A zastosowana przez nich technika stanie się nowym, nieinwazyjnym narzędziem diagnostycznym wspierającym pracę lekarzy.
Czytaj też:
Skutki uszkodzenia mózgu. Naukowcy dokonali zaskakującego odkrycia