Choć nie są najliczniejszą grupą zawodową w Sejmie (na głowę biją ich m.in. nauczyciele), to lekarze będą mieli wśród posłów silną reprezentację. Są wśród nich znane nazwiska, takie jak Władysław Kosiniak-Kamysz czy Bartosz Arłukowicz, ale nie tylko. Kto z lekarzy zasiądzie w ławach sejmowych?
Posłowie lekarze po wyborach 2023
Lekarze, którzy zasiądą w ławach sejmowych, reprezentują wszystkie trzy największe komitety wyborcze. Lekarzy nie ma wśród posłów Nowej Lewicy i Konfederacji. Wśród posłów z Konfederacji nie ma żadnego przedstawiciela zawodów medycznych. Jacy lekarze dostali się do Sejmu?
Prawo i Sprawiedliwość:
- Anna Dąbrowska-Banaszek, specjalista chorób wewnętrznych, alergolog i pulmonolog,
- Czesław Hoc, endokrynolog,
- Bolesław Piecha, ginekolog,
- Katarzyna Sójka, specjalista chorób wewnętrznych, lekarka rodzinna.
Koalicja Obywatelska:
- Bartosz Arłukowicz, pediatra,
- Krzysztof Bojarski, chirurg,
- Alicja Chybicka, pediatra, ma specjalizacje m.in. z onkologii i hematologii dziecięcej oraz transplantologii klinicznej,
- Włodzisław Giziński, psychiatra,
- Rajmund Miller, laryngolog.
Trzecia Droga:
- Władysław Kosiniak-Kamysz, internista,
- Rafał Komarewicz, stomatolog,
- Radosław Lubczyk, stomatolog.
Nie tylko lekarze. Pielęgniarka i farmaceuta zostali posłami
Wśród posłów Nowej Lewicy wprawdzie nie ma lekarzy, ale jest reprezentantka zawodów medycznych. To pielęgniarka Joanna Wicha. W pozostałych ugrupowaniach również są przedstawiciele innych niż lekarze zawodów medycznych. To m.in. Wioleta Tomczak (Trzecia Droga) – specjalistka zdrowia publicznego, Janusz Cieszyński (PiS) – menadżer, zajmował się informatyzacja systemów w opiece zdrowotnej, farmaceuta Paweł Rychlik (PiS), Józefa Szczurek-Żelazko (PiS) – menadżerka ochrony zdrowia czy Paweł Suski (KO), który w rubryce zawód ma wpisane: „kierownik podmiotu leczniczego”.
Czytaj też:
Kolejne wyroby medyczne objęte refundacją. Co może się zmienić od 2024 roku?Czytaj też:
Koordynatorzy medyczni chcą uznania swojego zawodu. To już drugi apel w tej sprawie