Gula w gardle (globus histericus). Skąd uczucie guli w gardle?
Uczucie guli w gardle może przytrafiać się sporadycznie lub przybierać postać przewlekłą. W zależności od przyczyny dolegliwości trzeba podjąć odpowiednie leczenie, które pozwoli przywrócić komfort życia.
Co to jest gula w gardle?
Gula w gardle to uczucie zalegania ciała obcego w gardle. Może ono powodować utrudnione połykanie posiłków, powodując dyskomfort w codziennym życiu. Niektórym osobom gula w gardle przeszkadza nawet w połykaniu śliny.
Gula w gardle może pojawiać się na skutek wielu chorób, ale najczęściej wymienia się zaburzenia nerwicowe. Nerwica przełyku to częsta przyczyna trudności z oddychaniem czy połykaniem. Oprócz zaburzeń psychicznych gula w gardle może być spowodowana stresem oraz chorobami układu pokarmowego.
Czym jest globus histericus i komu się przytrafia?
Gula w gardle bywa nazywana również globus histericus. To potoczne określenie guli w gardle na tle nerwowym. Oznacza zaburzenia pracy układu pokarmowego, które są spowodowane nerwicą i dysfunkcjami psychicznymi.
Globus histericus dotyczy wielu osób na całym świecie – szacuje się, że może na to cierpieć nawet 50 procent społeczeństwa. Objawia się ściskaniem w gardle lub problemami z zaczerpnięciem oddechu. Niektóre osoby twierdzą, że w ich gardle znajduje się ciało obce, które może wręcz doprowadzić do tego, że się uduszą. Wszystkie te odczucia są spowodowane nerwicą lub nadmiernym stresem. Bardzo często występują u jednostek szczególnie wrażliwych i podatnych na działanie stresu.
Objawy guli w gardle
Objawy guli w gardle lub globus histericus to:
- ściskanie
- rozpieranie w gardle
- uczucie zalegania ciała obcego
- problemy z zaczerpnięciem oddechu
- uczucie spływania flegmy po tylnej ścianie gardła
Osoby, które skarżą się na gulę w gardle, często cierpią też na suchość w gardle.
Globus histericus – objawy
U osób, u których zdiagnozowano globus histericus, mogą wystąpić też dodatkowe objawy:
-
zaburzenia lękowe
- stany lękowe
- depresja
- ból psychiczny
- uczucie ściskania w gardle
- dławienie
- chrypkę
- drapanie w gardle
- problemy z jedzeniem
- odruch wymiotny
- utrata masy ciała
- nadmierna potliwość
Objawy te są często wywoływane przez stres lub strach. Niekiedy przemijają równie szybko jak się pojawiają, ale mają charakter nawracający. Z guli w gardle nie da się wyleczyć, trzeba odnaleźć jej przyczynę.
Gula w gardle – przyczyny
Zdecydowanie najczęstszą przyczyną pojawiania się uczucia guli w gardle jest podłoże psychiczne. Przewlekły stres, problemy zawodowe i prywatne, traumy oraz inne czynniki, które bezpośrednio wpływają na naszą kondycję psychiczną, mogą doprowadzić do pojawienia się u nas objawów globus histericus. Dolegliwość ta nie jest przyjemna i powoduje obawy o stan zdrowia. Aby je rozwiać i ograniczyć dodatkowy stres, trzeba przede wszystkim zdecydować się na wizytę u lekarza oraz wykonać badania, które pozwolą odkryć przyczynę nieprzyjemnego ucisku w obrębie gardła.
Oprócz schorzeń o podłożu psychicznym np. nerwicy i depresji uczucie guli w gardle może być spowodowane nieleczonymi schorzeniami laryngologicznymi np. przewlekłym zapaleniem zatok i spływającą z nich do gardła wydzieliną, schorzeniami krtani, gardła, chorobami tarczycy, a nawet refluksem żołądkowo-przełykowym. Niekiedy zwykłe zapalenie gardła lub inny stan zapalny w obrębie przełyku może spowodować takie objawy. Uczucie ucisku to charakterystyczny objaw innego schorzenia, które występuje bardzo często. Refluks żołądkowo-przełykowy, oprócz cofania się treści pokarmowej, może wywołać charakterystyczny ucisk w gardle.
Trzeba wiedzieć, że przyczyną problemu, jakim jest uczucie guli w gardle, mogą być też nowotwory gardła, nowotwory krtani oraz choroby tarczycy o podłożu nowotworowym.
Badania gardła
Jeśli coraz częściej odczuwamy gulę lub "kluchę" w gardle, warto zrobić sobie badanie laryngologiczne. Wizyta u laryngologa może rozwiać nasze wątpliwości i odnaleźć przyczynę problemu. Przy przewlekłych zapaleniach zatok konieczne jest wyleczenie stanu zapalnego, a następnie dbanie o właściwe nawodnienie, które będzie rozrzedzało pojawiającą się wydzielinę
W przypadku chorób przełyku warto zrobić gastroskopię oraz manometrię przełyku. Pomocne może okazać się również USG szyi, które zdiagnozuje ewentualne choroby tarczycy.
Kiedy gula w gardle może wskazywać na nowotwór?
Trudno jest samodzielnie określić, kiedy uczucie guli w gardle ma podłoże nowotworowe. Dlatego właśnie niezbędna jest wizyta u lekarza, który pokieruje procesem diagnostycznym, dzięki czemu będzie można znaleźć przyczynę choroby.
Nowotwory zlokalizowane w obrębie gardła, krtani oraz tarczycy najczęściej występują u osób, które ukończyły 40. rok życia i towarzyszą im dość charakterystyczne objawy. Wyróżnia się wśród nich, m.in.:
- przewlekłą chrypkę,
- kaszel,
- nudności i wymioty,
- zmianę tonu głosu,
- ból w okolicy gardła,
- odkrztuszanie podbarwionej krwią wydzieliny,
- problemy z przełykaniem,
- pogorszenie ogólnego samopoczucia,
- nawracające stany podgorączkowe,
- osłabienie.
Jeżeli uczucie guli w gardle pojawia się u osób palących papierosy, trzeba jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, bo w tym przypadku odczuwane dolegliwości mogą mieć bezpośredni związek z nałogiem nikotynowym i być pierwszym objawem rozwijających się w obrębie gardła, języka lub krtani poważnych schorzeń.
Gula w gardle o podłożu nerwicowym
Uczucie guli w gardle może być pierwszym objawem nerwicy. Choroba ta atakuje osoby w różnym wieku i nie jest związana jedynie z traumatycznymi sytuacjami czy stresem pourazowym. Nerwica może rozwinąć się także pod wpływem z pozoru normalnej „dawki” codziennego stresu. W tym przypadku nieprzyjemnemu uczuciu ciała obcego w gardle nie towarzyszą zwykle inne dolegliwości oraz dodatkowe objawy, a wykonane badania nie ujawniają występowania żadnych problemów zdrowotnych.
W początkowym stadium nerwicy gula w gardle może pojawiać się jedynie w trakcie stresujących i wywołujących napięcie nerwowe sytuacji. Brak leczenia przyczyny globus histericus może skutkować częstszym pojawianiem się dolegliwości oraz doprowadzić do tego, że schorzenie przybierze postać przewlekłą.
Podsumowując, gula w gardle nie musi być objawem choroby nowotworowej oraz innych schorzeń, które toczą się bezpośrednio w obrębie gardła. Znacznie częściej związana jest z naszą psychiką, jednak przyczynę tej dolegliwości zawsze powinien zdiagnozować lekarz. Warto wiedzieć, że przyczyną uczucia guli w gardle może być też niedoczynność tarczycy oraz nadczynność tarczycy, a także schorzenia zlokalizowane w obrębie układu pokarmowego np. refluks żołądkowo-jelitowy.
Gula w gardle – diagnostyka
Diagnostyka uzależniona jest od podłoża schorzenia. Najczęściej w pierwszej kolejności internista lub lekarz rodzinny kierują pacjenta na morfologię oraz ewentualnie badanie USG. Jeśli występują dodatkowo problemy z zatokami, należy wykonać badanie laryngologiczne. W przypadku chorób przełyku lub krtani konieczna jest gastroskopia i inne badania specjalistyczne, które pomogą określić przyczynę problemu.
Domowe sposoby na gulę w gardle
Przed wizytą u lekarza można skorzystać z domowych sposobów pozbycia się guli w gardle. Zaliczają się do nich:
- zachowanie równowagi psychicznej – to bardzo istotne, zwłaszcza u osób, które odczuwają gulę w gardle na skutek stresu
- umiejętność panowania nad stresem – pomocne może okazać się skorzystanie z terapii u psychologa, który pomoże nad zapanować nad sobą w sytuacjach stresowych i dzięki temu nie dopuścić do pojawienia się problemów z gulą w gardle
- dbanie o higienę snu – wypoczęty organizm lepiej radzi sobie ze stresem
- odpowiednie nawodnienie organizmu – to szczególnie istotne dla osób, które mają problemy z zatokami
- aktywność fizyczna – ruch wyzwala produkcję endorfin, a te z kolei sprawiają, że czujemy się szczęśliwsi i mniej podatni na stres czy wahania nastrojów
U osób, które cierpią na nerwicę, pomocne może okazać się również sięgnięcie po napary ziołowe, które zadziałają uspokajająco. Herbata z melisy może uspokoić skołatane nerwy.
Leczenie guli w gardle
Jak usunąć gulę z gardła? Leczenie uzależnione jest od przyczyny problemu. Najczęściej zaleca się podjęcie terapii u psychologa. Psycholog pomaga poradzić sobie ze stresem i zapanować nad przykrymi objawami. To szczególnie ważne u osób wrażliwych, które reagują nadmiernym poceniem się skóry, szybkim biciem serca czy bladością na każdą stresującą sytuację.
W przypadku chorób przełyku lub stanów zapalnych gardła czy zatok, lekarz wdraża odpowiednią terapię polegającą na przyjmowaniu leków, które eliminują dolegliwości. Istotne jest również dbanie o zrównoważony tryb życia, w którym będziemy potrafili poradzić sobie ze stresem.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.