Plamienie zamiast okresu – co oznacza brązowe, różowe plamienie?
Plamienie zamiast miesiączki to nie to samo co skąpy okres. Przyczyn wystąpienia jedynie niewielkiego plamienia w czasie miesiączki może być kilka i mogą być one związane zarówno z działaniem czynników zewnętrznych, jak i wystąpieniem nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Jedną z częstych przyczyn plamienia w czasie okresu jest ciąża.
Dlaczego mam plamienie zamiast okresu?
Zanim zaczniemy doszukiwać się różnych przyczyn plamienia, warto zastanowić się, co mogło je spowodować. Być może wynika ono z nadmiernego stresu, jaki przeszliśmy w ostatnim czasie. Stres lub infekcja są w stanie zaburzyć cykl menstruacyjny i doprowadzić do jego przesunięcia.
Plamienie zamiast okresu może być efektem przyjmowania antykoncepcji hormonalnej albo niektórych leków. Może również wynikać z zaburzeń hormonalnych w organizmie, przebytych zabiegów operacyjnych w obrębie dróg rodnych (np. łyżeczkowania macicy) albo ciąży.
Kolor plamienia ma znaczenie
W czasie trwania cyklu menstruacyjnego mogą wystąpić różne rodzaje plamień. Inne mogą być nie tylko przyczyny pojawienia się wydzieliny w pochwie, ale również i jej kolor. I tak rozróżniamy:
- różowe plamienie, które często wynika z pęknięcia naczyń krwionośnych
- brązowe plamienie zamiast okresu, które może być powiązane z zaburzeniami hormonalnymi
- żółte plamienie zamiast okresu, które może wynikać z infekcji intymnych
Co może oznaczać plamienie zamiast miesiączki?
Plamienie zamiast miesiączki może być powiązane z wieloma chorobami. Może oznaczać:
- polipy szyjki macicy
- torbiele
- mięśniaki macicy
- zaburzenia hormonalne
- ciążę
-
krwawienie implantacyjne
Może pojawić się także w trakcie owulacji, przez antykoncepcję hormonalną, może też być oznaką ciąży pozamacicznej.
Skąpa miesiączka czy plamienie?
Często trudno jest odróżnić skąpą miesiączkę od plamienia. O skąpych miesiączkach mówimy wówczas, gdy trwają one jedynie 1-2 dni, a ilość utraconej w tym czasie krwi jest znacznie
niż w przypadku normalnego krwawienia. Skąpe miesiączki są typowe dla młodych dziewcząt w okresie dojrzewania i kobiet, których zdolności prokreacyjne powoli się kończą, czyli w okresie menopauzy. Skąpa miesiączka lub jedynie chwilowe, niewielkie plamienie, mogą wskazywać na problemy zdrowotne lub być pierwszym objawem ciąży.
Jak odróżnić plamienie od skąpego okresu?
Aby odróżnić plamienie od miesiączki, wystarczy zwrócić uwagę na czas trwania plamienia. Często jest ono dłuższe niż skąpy okres, który może trwać jeden lub dwa dni. Plamienie może występować też w różnych fazach cyklu, ale najczęściej zdarza się przed okresem.
Plamienie zamiast okresu – przyczyny
W większości przypadków przyczyną plamienia pojawiającego się zamiast normalnej miesiączki są zaburzenia hormonalne, które może powodować m.in. zespół policystycznych jajników. Plamienie zamiast okresu lub bardzo skąpe miesiączki występują także u kobiet, u których występują torbiele na jajnikach.
Do częstych przyczyn plamienia pojawiającego się zamiast okresu zalicza się także zaburzenia hormonalne, które mogą być spowodowane m.in. długotrwałym stosowaniem antykoncepcji hormonalnej. W tym przypadku wpływ na intensywność krwawienia ma także samodzielne „przestawianie” terminu miesiączki, poprzez rezygnację z tzw. przerwy na krwawienie z odstawienia tabletek antykoncepcyjnych.
Inne przyczyny plamienia
Co jeszcze może być przyczyną plamienia zamiast okresu? Bardzo ważna dla układu hormonalnego jest prawidłowo skomponowana dieta, dlatego plamienie jest częstym skutkiem niedożywienia oraz nadwagi, a także pojawia się u kobiet cierpiących na zaburzenia odżywiania. Brązowe plamienie zamiast okresu może oznaczać również:
- przewlekły stres,
- intensywny wysiłek fizyczny,
- przemęczenie organizmu,
- zaburzenia psychiczne,
- niedobór estrogenów,
- zbyt wysoki poziom prolaktyny,
- uszkodzenia macicy np. w wyniku powikłań okołoporodowych i wypadków,
-
cykle bezowulacyjne
- i inne przyczyny bez podłoża chorobowego.
Ważne: wszelkie odstępstwa od normy w przypadku cyklu menstruacyjnego wymagają wizyty u ginekologa i zdiagnozowania przyczyny nieprawidłowości.
Jakie dolegliwości mogą towarzyszyć plamieniu?
Plamieniom mogą towarzyszyć:
- ból podbrzusza
- zmiany nastroju
-
zawroty głowy
- silny PMS
Brązowe plamienie zamiast okresu
Dość częstym problemem kobiet jest pojawienie się brązowego plamienia zamiast okresu. Najczęściej jest ono spowodowane stanami zapalnymi dróg rodnych i innymi schorzeniami kobiecymi. Brązowe plamienie zamiast okresu może świadczyć m.in. o mięśniakach macicy, ale też o torbielach. Jest ono powiązane również z poziomem prolaktyny oraz może być spowodowane niewydolnością ciałka żółtego czyli tzw. niedomogą lutealną.
Każde plamienie zamiast okresu, które nie wynika z ciąży (nawet skąpe plamienie), jest wskazaniem do wizyty u ginekologa i wykonania badań.
Plamienie po stosunku
Plamienie może wystąpić także po stosunku seksualnym. Często jest związane z pęknięciem jakiegoś naczynka krwionośnego w drogach rodnych i nie oznacza nic złego. Jeśli nie towarzyszy mu ból brzucha, a plamienie mija samoistnie, nie należy się nim martwić.
Przyczyną plamień mogą być także zaburzenia hormonalne
Częstą przyczyną plamień są wahania hormonalne. Problemy z miesiączką mogą wynikać z zespołu policystycznych jajników, ale też z zaburzeń poziomu estrogenów czy prolaktyny. W takiej sytuacji, gdy regularnie pojawia się plamienie zamiast okresu, konieczne jest wykonanie szczegółowych badań lekarskich, które pomogą sprawdzić poziom poszczególnych hormonów i dobrać odpowiednie leczenie.
Warto pamiętać, że plamienia zamiast okresu mogą wystąpić u kobiet, które dopiero zaczynają miesiączkować albo już przestają to robić. Zdarzają się również u mam karmiących piersią. Pierwsze miesiączki po porodzie mogą mieć inny charakter niż przed ciążą. Często zdarza się tak, że po urodzeniu dziecka okresy stają się bardziej skąpe.
Plamienia międzymiesiączkowe
Niepokojącym sygnałem powinny być plamienia, które zdarzają się pomiędzy miesiączkami. Jeśli w trakcie trwania cyklu kobieta zauważy na bieliźnie lub wkładce bawełnianej kolorowy śluz, powinna na to zwrócić baczniejszą uwagę. Niezależnie od tego, czy ma on kolor zielonkawy, żółty czy brązowy, nie powinien on wystąpić w trakcie cyklu.
Prawidłowy śluz jest przezroczysty i bezwonny, a jego ilość naturalnie zwiększa się w czasie dni płodnych i maleje po owulacji. Wszelkie odstępstwa od normy mogą oznaczać infekcję narządów rodnych albo zaburzenia hormonalne. Mogą być też efektem torbieli w jajnikach. Warto jednak podkreślić, że zdarzają się lekkie plamienia w czasie owulacji i nie oznaczają one nic groźnego.
Plamienie po okresie
Plamienie może wystąpić także po miesiączce. Zdarza się to często – wydzielina jest wtedy zabarwiona krwią i oznacza koniec oczyszczania się dróg rodnych ze złuszczonego endometrium. Jeśli wydzielina ma kolor brązowy, może oznaczać endometriozę albo zaburzenia hormonalne. Niekiedy pojawia się na skutek obecności torbieli na jajnikach.
Plamienie a tabletki antykoncepcyjne
Plamienia mogą być powiązane również z antykoncepcją hormonalną. Mogą wynikać z dostosowywania się organizmu do przyjmowania tabletek i zwykle mijają po 3 miesiącach. Jeśli plamienia są delikatne, nie oznaczają niczego groźnego, zwłaszcza że najczęściej mijają samoistnie. Wystąpienie plamień może być również związane z pominięciem jednej dawki hormonów – wtedy należy ją jak najszybciej uzupełnić. Niepokój powinny wzbudzić mocne plamienia przypominające krwawienie – to już należy zgłosić do ginekologa.
Plamienie zamiast okresu a ciąża
Bardzo skąpa miesiączka może wskazywać na ciążę. Wczesne oznaki ciąży związane są z zagnieżdżeniem się zapłodnionego jajeczka w macicy, co może spowodować tzw. plamienie implantacyjne. Czasami pojawia się ono w spodziewanym terminie miesiączki, jednak może też pojawić się nieco wcześniej lub kilka dni później.
U niektórych kobiet mogą wystąpić plamienia lub skąpe miesiączki nawet do 12 tygodnia ciąży, jednak nie zdarza się to często. W sytuacji, gdy mogło dojść do zapłodnienia i zamiast miesiączki pojawia się jedynie plamienie, warto wykonać test ciążowy, aby potwierdzić ewentualną ciążę.
Ważne: domowy test ciążowy nie zawsze musi wykryć wczesną ciążę, dlatego najlepiej rozwiać lub potwierdzić swoje przypuszczenia wykonując badanie krwi bądź badanie USG.
Plamienie a implantacja zarodka
Zdarza się i tak, że plamienie dotyczy momentu implantacji zarodka. Gdy naruszona zostaje błona śluzowa macicy przez zagnieżdżenie zarodka, dochodzi do pęknięcia naczyń krwionośnych. W takiej sytuacji kobieta obserwuje u siebie wydostający się z pochwy śluz podbarwiony krwią. Takie plamienie związane z implantacją zarodka ma charakter jednorazowy i zwiastuje początek ciąży. Często plamienie pojawia się w terminie spodziewanej miesiączki, ale jest bardzo skąpe. Warto zapisać się na wizytę do ginekologa, bo plamienie zamiast okresu może oznaczać ciążę. Lekarz dokładnie zbada pacjentkę, wykona USG dopochwowe i stwierdzi przyczynę plamienia.
Plamienie podczas ciąży
Plamienie występuje też w czasie ciąży. Bardzo często zdarza się w terminie, w którym kobieta zwykle dostawała miesiączki. Zwykle koło 4. lub 5. miesiąca ciąży sytuacja powinna się unormować. Niekiedy ginekolodzy decydują się na przepisanie kobietom preparatów zawierających progesteron, ale jeśli plamienie ma charakter jednorazowy, takie działanie może być przedwczesne. Oczywiście, na zażywanie progesteronu mają wpływ inne czynniki, m.in. liczba przebytych ciąż czy poronień, a także ilość plamienia. Częste plamienia mogą być zagrożeniem dla ciąży.
Warto jednak podkreślić, że czym innym jest delikatne plamienie w terminie miesiączki, a czym innym krwawienie w ciąży. Jest ono zawsze wskazaniem do wizyty u ginekologa lub na izbie przyjęć. Może oznaczać poronienie albo przedwczesny poród.
Plamienie w ciąży pozamacicznej
Jeśli zarodek zagnieżdża się poza macicą, może to być ciąża pozamaciczna. Jest to bardzo poważny stan, który jest zagrożeniem dla zdrowia, a czasem także i życia kobiety. Determinuje konieczność usunięcia zarodka z miejsca, w którym się zagnieździł.
W takiej sytuacji w czasie miesiączki najczęściej pojawia się bardzo intensywne krwawienie, które przypomina krwawienie menstruacyjne. Czasami towarzyszą temu inne objawy, takie jak intensywne bóle podbrzusza, utrata przytomności, bladość skóry. W takiej sytuacji należy zgłosić się na izbę przyjęć do szpitala.
Plamienie zamiast okresu a poronienie samoistne
Szacuje się, że nawet co 5 ciąża może kończyć się samoistnym poronieniem, które powoduje krwawienie lub plamienie. Nie zawsze jest to wiązany z poronieniem krwotok i ból brzucha – jeżeli nie dochodzi do całkowitego usunięcia jajeczka, to może pojawić się jedynie plamienie zamiast okresu. W takim przypadku konieczne jest poddanie się zabiegowi łyżeczkowania macicy.
Plamienie w okresie pomenopauzalnym
Kobiety, które wkroczyły w okres menopauzy, mogą zauważyć, że ich miesiączki zamieniły się w plamienia. Jest to związane z naturalnie wygasającą czynnością jajników i z coraz mniejszym poziomem estrogenów w organizmie. To naturalny proces, któremu nie da się zapobiec. Nie należy się nim martwić, ale jeśli kobieta czuje się bardzo zaniepokojona, może udać się do ginekologa i wykonać badania hormonalne. Ginekolog może zrobić również USG narządów rodnych, które pomoże określić grubość endometrium.
Co oznacza śluz zamiast okresu?
Zamiast okresu może wystąpić także śluz. Często ma on kolor delikatnie różowy lub jest przezroczysty, ale podbarwiony krwią. Może oznaczać, że w organizmie kobiety doszło do jakiś zaburzeń hormonalnych związanych np. z poziomem prolaktyny. W takiej sytuacji, jeśli plamienia będą się powtarzały, warto wykonać badania prolaktyny w konkretnych dniach cyklu. Jeśli zaburzenia nie są poważne, można spróbować je uregulować za pomocą naturalnych środków ziołowych. W przypadku poważnych zaburzeń ginekolog może zdecydować o włączeniu leków.
Plamienie a infekcje intymne
Plamienie i pojawienie się wydzieliny w pochwie może być związane z infekcjami intymnymi. W przypadku grzybicy pochwy wydzielina często jest żółta lub biała, ma charakter grudkowaty. W takiej sytuacji konieczne jest przyjmowanie leków dopochwowych, które wyeliminują grzyby. Ważne jest również przestrzeganie prawidłowych zasad higieny intymnej, noszenie delikatnej, bawełnianej bielizny i pranie jej w hipoalergicznych proszkach lub płynach
Wydzielina koloru zielonego może oznaczać zakażenie rzeżączką. W takiej sytuacji pojawiają się jeszcze inne objawy: bóle brzucha, częstomocz, niekiedy objawy infekcji ogólnoustrojowej. Konieczna jest wizyta u lekarza i przyjęcie odpowiednich leków.
Plamienie przed okresem
Plamienie może pojawić się również przed okresem. Wydzielina brązowa może być powiązana z niedoborem progesteronu w organizmie (zwłaszcza jeśli pojawia się kilka dni przed miesiączką). Niedomoga lutealna jest związana z niewydolnością ciałka żółtego, które wpływa na owulację czy utrzymanie ciąży. Brązowe plamienie przed miesiączką może wynikać również ze zbyt wysokiego poziomu prolaktyny.
Niekiedy przed miesiączką kobiety obserwują na bieliźnie obecność wydzieliny zabarwionej krwią. W takiej sytuacji najczęściej oznacza ono uszkodzenie naczyń krwionośnych w drogach rodnych.
Czy plamienie zamiast okresu zawsze jest groźne?
Plamienie zamiast okresu powinno być wskazaniem do wizyty u ginekologa, jeśli zdarza się ono często, towarzyszą mu bóle podbrzusza i ogólne złe samopoczucie. Pojedyncze epizody plamień nie powinny martwić, bo mogą one wynikać ze stresu oraz nadmiernego wysiłku fizycznego.
Regularne brązowe plamienie zamiast okresu, które nie jest ciążą, wymaga przeprowadzenia badań. Najczęściej ginekolog wykonuje USG dróg rodnych oraz zleca zrobienie szczegółowych badań hormonalnych. Pomogą one określić przyczynę plamienia i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Na plamienie trzeba zwrócić baczniejszą uwagę w czasie ciąży. Warto zawsze je skonsultować z lekarzem.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.