Co niszczy raka trzustki? Poznaj przyczyny, objawy i sposoby leczenia raka trzustki
Rak trzustki to nie wyrok śmierci, jednak trzeba mieć świadomość, że na rokowania pacjentów wpływa stopień zaawansowania zmian nowotworowych oraz obecność przerzutów. Rak trzustki często poprzedzony jest procesem zapalnym tego narządu, który rozwija się na skutek działania różnych czynników. Wyróżniamy kilka czynników ryzyka rozwoju nowotworu trzustki. Zaliczamy do nich m.in. nadużywanie alkoholu i palenie papierosów, a także stosowanie niewłaściwie skomponowanej diety. Oddziaływanie na organizm kilku czynników jednocześnie znacząco zwiększa ryzyko rozwoju choroby.
Rozpoznanie raka trzustki
Rozpoznany w bardzo wczesnym stadium rak trzustki dość dobrze rokuje, jednak nadal większość chorych trafia do lekarza w zaawansowanym stadium choroby. Jest to związane nie tylko z bagatelizowaniem objawów chorobowych, które w przypadku raka trzustki, są dość niespecyficzne, ale także bardzo agresywnym przebiegiem choroby, która szybko postępuje. Wczesne wykrycie raka trzustki zwiększa szansę na wyleczenie, dlatego warto się badać, pamiętając o niezbędnej profilaktyce oraz konsultowaniu z lekarzem wszystkich objawów m.in. ze strony układu pokarmowego. Wczesne objawy raka trzustki często mylone są z objawami np. przemęczenia lub przewlekłego stresu. Zaliczamy do nich m.in. problemy gastryczne (ból brzucha, biegunki, zaparcia) oraz nasilające się osłabienie.
Na temat raka trzustki znajdziemy wiele nieprawdziwych informacji. Niektóre z nich dotyczą „cudownych” metod leczenia, które nie istnieją. Nowotworu nie da się wyleczyć terapiami alternatywnymi. Podstawą w tym przypadku jest odpowiednio dobrane leczenie przeciwnowotworowe!
Rak trzustki – co trzeba wiedzieć? Podstawowe informacje o nowotworze trzustki
Rak trzustki jest jednym z niewielu nowotworów, których pięcioletni wskaźnik przeżycia od momentu postawienia diagnozy, nie przekracza kilku procent. Mimo wszystko istnieje szansa na wyleczenie! W dużej mierze zależy ona od momentu, w którym zostanie wykryta choroba. Zanim rozwinie się rak trzustki, często obserwowane są nasilające się zaburzenia w pracy tego narządu, a także zaburzenia ze strony dróg żółciowych.
Rak trzustki rośnie bardzo szybko i daje przerzuty, które zmniejszają szansę na całkowite wyleczenie. Zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu, które mogą wskazywać na raka trzustki we wczesnym stadium to m.in. bóle brzucha, osłabienie, zmiany w wyglądzie stolca i brak apetytu. Objawy raka trzustki widoczne są na skórze i błonach śluzowych – pojawiają się objawy żółtaczki, a także uporczywy świąd skóry.
Dlaczego pojawia się nowotwór trzustki? Przyczyny raka trzustki
Przyczyną raka trzustki jest m.in. przewlekłe zapalenie trzustki, nadwaga i otyłość, które są efektem stosowania niewłaściwie skomponowanej diety, a także nadużywanie alkoholu i palenie tytoniu. Sięganie po używki jest jedną z najczęstszych przyczyn rozwoju raka trzustki, jednak choroba ta rozwija się także u osób, które stronią od używek. Trzeba jednak wiedzieć, że alkohol, papierosy i bogata w tłuszcze zwierzęce oraz cukry proste dieta to czynniki ryzyka rozwoju raka trzustki.
Ryzyko rozwoju raka trzustki rośnie wraz z wiekiem. Choroba częściej rozwija się u osób w wieku powyżej 50. roku życia, dotykając przede wszystkim nałogowych palaczy oraz osoby, które nie stroniły od wysoko i niskoprocentowych alkoholi. Szczyt zachorowań przypada na 65.-75. rok życia. Nie bez znaczenia w rozwoju raka trzustki są także czynniki genetyczne.
Rak trzustki – objawy. Czy nowotwór trzustki boli? Jak czuje się chory, u którego występują objawy raka trzustki?
Jak już zostało wspomniane, rak trzustki w początkowym stadium choroby, nie wywołuje specyficznych objawów. Zdarza się, że choroba rozwija się bezobjawowo, pierwsze objawy raka trzustki są bagatelizowane i schorzenie jest diagnozowane w momencie pojawienia się objawów cukrzycy lub żółtaczki.
Charakterystyczne objawy nowotworu trzustki to m.in.:
- brak łaknienia,
- zaburzenia smaku,
- utrata masy ciała,
- nasilające się osłabienie,
- tłuszczowe stolce,
- ból w nadbrzuszu,
- biegunki i zaparcia,
- wzdęcia.
W przebiegu raka trzustki pojawiają się także przewlekłe zmęczenie, powiększenie pęcherzyka żółciowego i wodobrzusze. W badaniu palpacyjnym wyczuwalny jest guz w jamie brzusznej. W zaawansowanym stadium choroby stan pacjenta szybko się pogarsza na skutek postępującego procesu nowotworowego – choroba szybko daje przerzuty do okolicznych węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych.
Ryzyko raka trzustki rośnie wraz z wiekiem. Osoby, w których rodzinie występował ten nowotwór, powinny w szczególności dbać o swoje zdrowie, eliminując częste czynniki rozwoju choroby.
Diagnostyka w raku trzustki. Jak rozpoznawany jest nowotwór trzustki?
W przypadku raka trzustki do diagnostyki wykorzystywane są przede wszystkim badania obrazowe m.in. USG, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Czasami niezbędne w raku trzustki (w jego diagnostyce) jest także pobranie wycinka guza w celu wykonania badania histopatologicznego zmiany.
Leczenie raka trzustki
W leczeniu raka trzustki zastosowanie znajduje m.in. leczenie chirurgiczne, które ma na celu usuniecie całej trzustki. Jeżeli brak jest możliwości leczenia chirurgicznego, to stosowana jest chemioterapia. W zaawansowanym stadium choroby często jedyną z dostępnych możliwości leczenia jest leczenie paliatywne, które zmniejsza cierpienie pacjenta. Tym samym rak trzustki leczony jest w zależności od stopnia zaawansowania choroby.