Pięcioraczki – dwóch chłopców i trzy dziewczynki – przyszły na świat w 28 tygodniu ciąży przez cesarskie cięcie. Niestety kilka dni po narodzinach jedno z dzieci – Henry James – zmarło. Drugi z chłopców, Charles, nadal przebywa w szpitalu. Natomiast dziewczynki wróciły już do domu. Niedawno mama maluchów przekazała nowe informacje o stanie ich zdrowia Jak się okazało mała Evangeline cierpi na retinopatię wcześniaczą.
Czym jest retinopatia wcześniacza?
Retinopatia wcześniacza występuje u maluchów urodzonych przed 32 tygodniem ciąży. Czynnikiem ryzyka, który sprzyja rozwojowi choroby, jest nie tylko wiek płodowy dziecka, ale również jego niska masa urodzeniowa (między 1400 a 1600 gramów). Schorzenie polega na powstawaniu zmian włóknistych w obrębie siatkówki i ciała szklistego oka. W rezultacie dochodzi do upośledzenia widzenia, a niekiedy również utraty wzroku.
Jakie są objawy retinopatii wcześniaczej?
Kluczowym objawem retinopatii wcześniaczej są nieprawidłowości w strukturze siatkówki oka. Charakter tych zmian w dużej mierze zależy od stopnia zaawansowania choroby:
- stadium 1 – unaczynioną i nieunaczynioną część siatkówki oddziela wyraźna, biała linia demarkacyjna,
- stadium 2 – miejsce linii demarkacyjnej zajmuje szersza, uniesiona struktura o białym lub różowawym zabarwieniu (wał),
- stadium 3 – pojawiają się włóknisto-naczyniowe pozasiatkówkowe proliferacje (struktury), które „zmierzają” w kierunku ciała szklistego,
- stadium 4 – częściowe odwarstwienie siatkówki, stadium
- stadium 5 – odwarstwienie siatkówki na całej powierzchni.
W zaawansowanej fazie rozwoju retinopatii wcześniaczej może dojść do wystąpienia oczopląsu. W miarę postępu choroby źrenica oka zmienia kolor na biały.
Czy retinopatię wcześniaczą można wyleczyć?
W większości przypadków dochodzi do samoistnego regresu choroby. Objawy retinopatii wcześniaczej cofają się. Wiele zależy jednak od stopnia zaawansowania schorzenia. Głównym celem leczenia jest zahamowanie rozrostu patologicznych tkanek. Zazwyczaj osiąga się go dzięki zastosowaniu koagulacji laserem diodowym. Często wykorzystuje się również krioterapię i farmakoterapię.
Czytaj też:
Lekarze zoperowali mózg płodu w łonie matki. To pierwszy taki zabieg na świecieCzytaj też:
Synowie kobiet z zespołem policystycznych jajników (PCOS) są bardziej narażeni na otyłość
Źródło: Grałek Mirosława, Niwald Anna, Retinopatia wcześniaków, PZWL, 2015