Według brytyjskiego Royal Veterinary College (RVC), rasa nazywana także buldogiem brytyjskim, jest zagrożona przez wysoki wskaźnik problemów zdrowotnych związanych z ich sylwetką. Naukowcy wzywają do „pilnych działań”, aby poprawić komfort życia zwierząt. A ich płaskie, pomarszczone pyski nazywa „przesadnymi cechami rasy”.
Na co chorują buldogi angielskie?
„Buldog angielski gwałtownie zyskał na popularności w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej dekady. Jednak jego charakterystyczny i przesadnie krótki pysk, wystająca dolna szczęka i krępy kształt ciała zostały powiązane z kilkoma poważnymi problemami zdrowotnymi i dobrostanowymi, są to problemy z oddychaniem, choroby skóry i uszu oraz choroby oczu” – podaje uczelnia w swoim komunikacie.
– Niestety, wiele problematycznych cech rasy, takich jak bardzo płaski pysk, głębokie fałdy skóry na twarzy i głośny oddech, są nadal często postrzegane przez wiele osób jako „normalne” lub nawet „pożądane” nowości, a nie poważne problemy z dobrostanem – podkreślają specjaliści.
Program VetCompass RVC porównał zdrowie losowych próbek 2662 buldogów angielskich i 22 039 psów innych ras. Okazało się, że buldogi były ponad dwukrotnie bardziej narażone na jedno lub więcej zaburzeń w ciągu jednego roku niż inne rasy. Najczęstsze problemy zdrowotne obejmowały fałd skóry, wypadnięcie gruczołu powiekowego, wystającą żuchwę i brachycefaliczny zespół obturacyjny dróg oddechowych (poważne problemy z oddychaniem związane z płaskim kształtem pyska psa), który był 19 razy częstszy niż w innych rasach psów.
Buldog został wyhodowany w 18. wieku w Anglii jako pies do towarzystwa i pies odstraszający. Dziś weterynarze twierdzą, że wygląd rasy, zmieniony przez hodowców, powinien stać się bardziej naturalny. Chodzi przede wszystkim o dłuższą kufę, mniejszą głowę, mniejszą ilość fałd i generalnie: zdrowszą budowę ciała. Weterynarze mają nadzieję, że badania, które pokazują, że buldogi angielskie są ponad dwukrotnie bardziej narażone na szereg zaburzeń zdrowotnych, zniechęcą ludzi do hodowli i kupowania psów „zaprojektowanych” w ten sposób.
Co zrobić, aby buldogi nie cierpiały?
Dan O'Neill, główny autor artykułu i profesor nadzwyczajny epidemiologii zwierząt towarzyszących w RVC, powiedział, że każdy pies zasługuje na urodzenie się z równym i dobrym wrodzonym zdrowiem dzięki naturalnej zdolności do swobodnego oddychania, normalnego mrugania oczami i łatwego ruchu, rozmnażania się oraz posiadania zdrowej skóry.
Jak dodaje, w przypadku ras, takich jak buldogi angielskie, w których wiele psów nadal ma ekstremalną budowę o słabym wrodzonym zdrowiu, opinia publiczna ma do odegrania ogromną rolę, wymagając psów o umiarkowanej i zdrowszej budowie.Badanie zostało częściowo sfinansowane przez Kennel Club Charitable Trust. Bill Lambert, dyrektor ds. zdrowia, opieki społecznej i usług hodowlanych w Kennel Club, powiedział w oświadczeniu: „Jak pokazują badania, rośnie liczba buldogów hodowanych poza jakąkolwiek strefą wpływów, ponieważ jest to postrzegane jako „słodkie", z niewielkim uwzględnieniem zdrowia i dobrostanu. Kluczowe jest wspólne podejście do rozwiązania tych problemów; musimy nadal współpracować z hodowcami, weterynarzami i organizacjami opieki społecznej, aby zmniejszyć i ostatecznie wyeliminować problemy zdrowotne związane z brachycefalią (płaskim pyskiem) ras, a także zmniejszyć masowe zapotrzebowanie na te psy”.
Czytaj też:
Masz małpią ospę i zwierzę w domu? Koniecznie to przeczytaj