Niedawne ustalenia USC – z jednego z pierwszych badań empirycznych, dotyczących aktywności fizycznej dzieci na podstawie danych zebranych podczas pandemii COVID-19 – sugerują, że skutki wybuchu epidemii mogą zaostrzyć problem.
Rodzice informowali, że dzieci były mniej aktywne fizycznie w kwietniu i maju w porównaniu z lutym. Co ważne, istniejący trend, w którym starsze dzieci ćwiczą mniej niż młodsze, pogorszył się w pierwszych miesiącach, kiedy wprowadzono różne blokady, aby spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa.
„To dość poważna obawa, że dzieci stają się znacznie mniej aktywne fizycznie wraz z wiekiem” – powiedziała naczelna autorka dr Genevieve Dunton, profesor medycyny prewencyjnej i psychologii w Keck School of Medicine na USC. „Widzimy, że wraz z pandemią spadki te mogą być wcześniejsze”.
Badanie zostało opublikowane 4 września w czasopiśmie BMC Public Health.
Brak ruchu w czasie pandemii – skutki dla zdrowia dzieci
Skutki dla zdrowia dzieci mogą być poważne, jeśli rutyna ta przetrwa pandemię. W perspektywie krótkoterminowej może to doprowadzić do pogorszenia zdrowia psychicznego, zmniejszenia koncentracji i zwiększenia zaburzeń snu. Długofalowe konsekwencje mogą obejmować wzrost otyłości u dzieci i związany z tym wzrost ryzyka wystąpienia zespołu metabolicznego i cukrzycy typu 2.