Hinduska firma Cadila Healthcare, która przetestowała nowy preparat na 28 tys. ochotników (w tym tysiącu nastolatków w wieku od 12 do 18 lat) zapewnia, że opracowana przez nich szczepionka o nazwie ZyCoV-D jest „bezpieczna i dobrze tolerowana”. Chroni nie tylko przed infekcją SARS-CoV-2, ale sprawdza się także przeciwko nowym mutacjom koronawirusa – zwłaszcza przeciwko niezwykle szybko rozprzestrzeniającemu się wariantowi Delta – co potwierdzono w blisko 50 ośrodkach badawczych w Indiach. W ciągu roku planowana jest produkcja 120 mln dawek tego środka.
ZyCoV-D – jak działa pierwsza na świecie szczepionka DNA przeciwko COVID-19?
Ma ponad 66 proc. skuteczność (porównywalną ze szczepionką Johnson & Johnson), przeznaczona jest do stosowania u osób powyżej 12. roku życia i wymaga przechowywania w temperaturze od minus 2 do plus 8 st. Celsjusza. Jest dosyć łatwa w transporcie i magazynowaniu – jest w stanie zachować stabilność przez trzy miesiące w temperaturze około 25 stopni Celsjusza.
Wykorzystano w niej tzw. plazmidy, czyli cząsteczki pozachromosomowego DNA występujące w cytoplazmie komórki, które mają zdolność do autonomicznej replikacji i zawierają informację dotyczącą białka szczytowego koronawirusa (umożliwiającego wniknięcie SARS-CoV-2 do zaatakowanej komórki).
Jest tania, bezpieczna i stabilna – co wyróżnia szczepionkę ZyCoV-D?
Dzięki fragmentowi DNA, który używa się w nowej szczepionce przeciwko COVID-19, można wytwarzać białko wyzwalające odpowiedź immunologiczną i unicestwienie koronawirusa przez organizm. Obecnie podobny mechanizm próbuje się wykorzystać do walki m.in. z wirusem HIV lub różnymi nowotworami.
Do zaszczepienia szczepionką DNA nie trzeba używać żadnych igieł – podawana jest śródskórnie za pomocą specjalnego, bezigłowego aplikatorem z płynem i wymaga przyjęcia 3 dawek (kolejno po 28 i 56 dniach od przyjęcia pierwszej szczepionki).
Szczepionka ZyCoV-D ma wyróżniać się na tle innych preparatów o podobnym działaniu przede wszystkim tym, że jest „tania, bezpieczna i stabilna”. Łatwo ją wyprodukować i nie wymaga używania żadnych żywych wirusów.
Działa na osoby powyżej 12. roku życia. Wkrótce będzie testowana na pięcioletnich dzieciach
Część ekspertów zwraca jednak uwagę na to, że w przeciwieństwie do szczepionek mRNA firmy Pfizer/BioNTech lub Moderna nowy środek wymaga więcej zachodu, by doszło do odpowiedniej reakcji immunologicznej, co może stwarzać dodatkową trudność w zastosowaniu go na masową skalę.
Producent ZyCoC-D – koncern Cadila Healthcare (Zydus Cadila) z siedzibą w Ahmadabadzie – już zapowiedział, że planuje rozpoczęcie badań klinicznych dotyczących zastosowania szczepionki DNA przeciwko COVID-19 u dzieci powyżej 5. roku życia.
Czytaj też:
Fałszywe zaświadczenia o szczepieniu to nowa plaga? Znamy ceny na czarnym rynkuCzytaj też:
Te leki mogą znacznie wydłużyć życie chorych na raka piersi. Zaskakujące odkrycie
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.