Szczepienie przeciw COVID–19 wiąże się z wywołaniem stanu zapalnego w organizmie. Organizm reaguje na podanie preparatu podwyższona temperaturą, rozwijają się objawy stanu zapalnego. Jak wynika z badań, każdy dzień gorączki obniża stężenie plemników nawet o 9 proc. i zmniejsza ich ruchliwość o ok. 4,5 proc. Ten stan wraca do normy w ciągu trzech miesięcy – wyjaśnia wirusolog prof. Agnieszka Szuster–Ciesielska, z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie, w wywiadzie dla PAP.
„Szczepienie przeciw COVID-19, jak i inne choroby wirusowe, tymczasowo wpływają niekorzystnie na jakość nasienia mężczyzn” – powiedziała wirusolog prof. Agnieszka Szuster–Ciesielska.
Po jakim czasie od podania szczepionki można starać się o dziecko?
Do tej pory nie pojawiły się żadne doniesienia od par o jakichkolwiek problemach z zajściem w ciążę po szczepieniu przeciwko COVID-19. Mężczyzna nie jest bezpłodny po szczepieniu, ma jedynie obniżoną liczbę plemników i ich ruchliwość. Zajście w ciążę może być dlatego w tym okresie trudniejsze.
„Nie można więc powiedzieć, że mężczyzna jest bezpłodny w ciągu tych kilku miesięcy po zaszczepieniu, bo to nieprawda. Mężczyzna może spłodzić potomka, choć to może być trochę trudniejsze ze względu na obniżenie liczby i ruchliwości plemników” – mówi ekspertka.
Po upływie od 60 do 150 dni od zaszczepienia, parametry nasienia wracają do wartości sprzed podania szczepionki.
Choroby wirusowe obniżają jakość nasienia.
Okazuje się, że nie tylko szczepienia, ale również choroby wirusowe obniżają czasowo jakość męskiego nasienia. Badania wskazują, że dzieje się tak również po przechorowaniu COVID–19.
Ilość plemników w nasieniu
W męskim nasieniu znajduje się średnio 100 milionów plemników – tyle komórek rozrodczych znajduje się w jednej porcji nasienia, rozpoczynając wyścig do zapłodnienia podczas każdego stosunku. Zapłodnienie jest możliwe jedynie, gdy kobieta jajeczkuje, czyli raz w każdym cyklu menstruacyjnym, który trwa średnio 28 dni. W zależności od dnia owulacji do zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik dochodzi na kilka godzin lub nawet kilka dni od stosunku.
Czytaj też:
Niepłodność i bezpłodność nie są tym samym. Gdzie tkwi różnica?