Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski zapowiedział, że pacjenci z przewlekłą chorobą nerek od lipca 2022 roku będą mieli dostęp do refundowanej terapii flozynamij.Terapia flozynami (inhibitorami SGLT2) przedłuża życie pacjentom chorym na tę chorobę. To przełom, na który zarówno pacjenci, jak i lekarze czekali od 20 lat.
Przewlekła choroba nerek
Nerki nie dają dolegliwości bólowych, z tego powodu pacjenci są diagnozowani zwykle przypadkowo i w późnych stadiach choroby. Zdecydowana większość z nich trafia do nefrologa zbyt późno, w ostatnim roku przed rozpoczęciem leczenia dializami. Część z pacjentów umiera wcześniej na serce, bo skutkiem choroby nerek jest miażdżyca i niewydolność serca, a co za tym idzie zawały i udary. Kluczowy jest stan nerek w momencie rozpoznania choroby, im szybciej wykryta, tym lepiej możemy sobie z nią poradzić – wskazują specjaliści.
Choroba nerek objawia się nietypowo
Objawami złej pracy nerek są:
- problemy sercowe,
- stany cukrzycowe,
- podwyższone ciśnienie krwi,
- miażdżyca.
Końcowe stadium choroby wymaga wielogodzinnej dializoterapii i często przeszczepienia nerki.
Funkcje nerek
Zdrowy człowiek posiada dwie nerki. Zdarzają się osoby, które mają jedną nerkę, taki stan znacznie wpływa na poziom ich zdrowia i codzienne funkcjonowania. Nerki spełniają w organizmie człowieka wiele funkcji, do których można zaliczyć:
- wydalanie z organizmu wraz z moczem szkodliwych produktów przemiany materii,
- dbanie o prawidłowy stan płynów ustrojowych,
- filtrowanie i zatrzymywanie składników przydatnych do codziennego funkcjonowania organizmowi.
Flozyny
Flozyny to leki nowej generacji, stosowane coraz powszechniej w terapii cukrzycy typu 2 oraz schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Flozyny hamują przyswajanie glukozy przez nerki. Tym samym ułatwiają odprowadzanie cukru za pomocą układu moczowego, obniżając jego poziom we krwi.
Czytaj też:
Jak urodzić kamień z moczowodu?