W grudniu 2022 roku Céline Dion wyznała, że cierpi na zespół sztywności uogólnionej. To rzadkie i podstępne schorzenie znane również jako zespół Moerscha-Woltmanna lub zespół sztywnego człowieka. Częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Pojawia się zwykle między 20 a 50 rokiem życia. To choroba neurologiczna o podłożu autoimmunologicznym. Jej głównym objawem są napady sztywnienia mięśni, a także bolesne skurcze. Początkowo występują sporadycznie, ale z biegiem czasu dają o sobie znać coraz częściej. W rezultacie osoba chora przestaje normalnie funkcjonować. Nie może się swobodnie poruszać. Staje się nadwrażliwa na różnego rodzaju bodźce. Hałas, stres, a nawet subtelny dotyk mogą wywołać u niej symptomy przypominające drgawki i tiki nerwowe. Pacjent wymaga stałej pomocy ze strony osób trzecich.
Jak czuje się Céline Dion?
W najnowszym wywiadzie Claudette Dion, starsza siostra piosenkarki, wyjawiła, że Céline nie czuje się najlepiej, a jej stan zdrowia uległ pogorszeniu.
Są tacy, którzy stracili nadzieję [na powrót do zdrowia Celin Dion – przyp. red.], ponieważ jest to nieznana choroba. [...] Ludzie mówią nam, że ją kochają i modlą się za nią. Otrzymuje tak wiele wiadomości, prezentów, błogosławionych krucyfiksów. Céline ciężko pracuje, ale nie ma kontroli nad swoimi mięśniami. Boli mnie to, bo zawsze była zdyscyplinowana. Zawsze ciężko pracowała. Mama zawsze jej powtarzała: „Zrobisz to dobrze, zrobisz to dobrze”. Céline marzy o powrocie na scenę. W jakim będzie stanie? Nie wiem. Struny głosowe to mięśnie, podobnie jak serce.
Claudette Dion przyznała, że wciąż niewiele wiadomo o tej chorobie. Zdarza się bardzo rzadko. Dlatego specjaliście nie przeprowadzili jak dotąd badań, które pozwoliłby lepiej poznać to schorzenie i przewidzieć jego przebieg.
Jak leczy się zespół sztywności uogólnionej?
Jak dotąd nie wynaleziono skutecznego leku na zespół sztywności uogólnionej. Terapia ma charakter objawowy. Choremu podaje się leki przeciwbólowe oraz środki zwiotczające mięśnie, które mają zmniejszyć częstotliwość ataków i osłabić skurcze mięśni. Duże znaczenie ma w tym przypadku ograniczenie stresu i nadmiernych emocji, które mogłyby wyzwolić napad i zaostrzyć przebieg choroby.
Czytaj też:
Ważny apel seniorów. Stosuj się do tych rad nie tylko od świętaCzytaj też:
Wysyp szkarlatyny w szkołach i przedszkolach. Placówki apelują: „Nie przyprowadzajcie chorego bąbelka”