Napoje dietetyczne mogą wydawać się dobrym wyborem, gdy liczymy kalorie. Pozwalają zredukować ich nawet kilkaset, jeśli często sięgamy po słodkie napoje. Tymczasem okazuje się, że słodziki mają niekorzystny wpływ na zdrowie, a nawet mogą spowodować przyrost masy ciała.
Dietetyczne napoje zaburzają naturalne procesy
Napoje typu „light” są znacznie słodsze niż te, słodzone zwykłym cukrem. Ich regularne picie może więc zaburzyć rozpoznawanie smaków i spowodować, że nawet owoce będą wydawały się mniej słodkie. Ponadto słodziki powodują, że łatwiej oszukujemy samych siebie i częściej możemy sięgać po niezdrowe i tuczące dania. Wydaje nam się, że skoro napój nie zawiera kalorii, to można sobie pofolgować w inny sposób. Jednak spożywanie tłustych potraw i tak odbije się na figurze, nawet jeśli popijało się je dietetycznymi napojami.
Napoje dietetyczne nie mają żadnej wartości odżywczej
Oprócz tego, że nie zawierają kalorii, nie znajdziemy w nich też żadnych wartości odżywczych. Zdecydowanie lepiej pić zwykłą wodę – jest niezbędna do prawidłowej pracy całego organizmu, więc nie należy zastępować jej dietetycznymi napojami.
Napoje dietetyczne mogą powodować bóle głowy
Badania przeprowadzone przez Montefiore Medical Center wykazały, że aspartam może być ważnym wyzwalaczem bólu głowy u niektórych osób. Jeśli więc zmagamy się z migrenami, powinnyśmy zrezygnować z napojów, zawierających ten sztuczny słodzik.
Napoje dietetyczne niszą zęby
Częste spożywanie napojów dietetycznych prowoduje erozję szkliwa. Gazowane napoje w połączeniu z substancjami słodzącymi naprawdę szkodzą zębom.
Czytaj też:
Rak trzustki. Te informacje mogą uratować ci życie
Napoje dietetyczne w połączeniu z alkoholem są niebezpieczne
Mieszanie wódki z napojem dietetycznym może spowodować szybsze upojenie alkoholowe. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że nasz krwioobieg jest w stanie szybciej wchłonąć sztuczny środek słodzący niż cukier.
Napoje dietetyczne zwiększają ryzyko zespołu metabolicznego
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Uniwersystet w Minnesocie, picie jednego napoju dietetycznego dziennie wiąże się z 36-procentowym wzrostem ryzyka wystąpienia zespołu metabolicznego i cukrzycy. Zespół metaboliczny to zespół powiązanych ze sobą elementów (wysokie ciśnienie krwi, podwyższony poziom glukozy, podwyższony cholesterol i duży obwód talii), które zwiększają ryzyko chorób serca, udaru mózgu i cukrzycy.
Czytaj też:
Zachcianki wiele mówią o zdrowiu
Napoje dietetyczne mogą mieć związek z depresją
Badania obserwacyjne wykazały wyższy poziom depresji wśród osób, które wypijały cztery lub więcej napojów dietetycznych lub gazowanych dziennie. Potrzebne są jednak dalsze eksperymenty, aby określić, czy przyczyną problemu jest napój gazowany.
Rezygnacja z napojów dietetycznych jest dobrym pomysłem. Lepiej raz na jakiś czas wypić napój słodzony zwykłym cukrem, niż spożywać sztuczne substancje.