Późne chodzenie spać nie sluży zdrowiu. Szczególnie, jeśli nie możemy później leżeć w łóżku do południa, by zaliczyć rekomendowane 7-8 godzin nieprzerwanego snu. Zarywanie nocy bywa niekiedy koniecznością i niewielki mamy na to wpływ. Mimo wszystko warto wiedzieć, jakie skutki dla zdrowia ma niewystarczająca ilość snu. Nie chodzi bowiem tylko o to, że jesteśmy zmęczeni i mamy problemy z koncentracją. Liczne badania wykazały, że późne chodzenie spać na wpływ na nasz organizm, a co za tym idzie – może prowadzić do wielu poważnych problemów ze zdrowiem.
Późne chodzenie spać a aktywność fizyczna
Z badań opublikowanych 2014 roku w magazynie „Sleep” wynika, że osoby, które przesiadują do późna mają mniej motywacji do ćwiczeń w ciągu dnia i więcej czasu spędzają na siedząco. Ludzie ci mają więcej trudności ze znalezieniem czasu na ćwiczenia i utrzymanie regularnego harmonogramu aktywności fizycznej. Brak ruchu często przekłada się na ogólny stan zdrowia i masę ciała, co z kolei fatalnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy i ogólne samopoczucie. Chodzienie spać odpowiednio wcześnie zwiększa szansę na pobudkę o świcie i wykonanie porannych ćwiczeń. Dzięki temu zapewniamy sobie zastrzyk energii o poranku i minimalizujemy ryzyko rezygnacji z treningu w ciągu dnia.
Późne chodzenie spać a nadciśnienie
Naukowcy odkryli, że u osób, które późno chodzą spać aż o 30 proc. wzrasta ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego w porównaniu z osobami, które kładą się wcześniej. Badania zostały opublikowane w 2013 roku na łamach „Chronobiology International”. Kilka badań wykazało również, że nocne sowy częściej chorują na cukrzycę typu 2 niż ludzie, którzy dbają o prawidłowy rytm okołodobowy.
Czytaj też:
Praca z domu ma wpływ na twoje zdrowie psychiczne
Późne chodzenie spać może prowadzić do śmierci
Naukowcy z Northwestern w Stanach Zjednoczonych, po przebadaniu około 50 tys. osób w wieku od 38 do 73 lat odkryli, że prawdopodobieństwo wczesnej śmierci jest najniższe u osób, które chodzą spać i wstają wcześniej. Analizy trwały 6,5 roku, a badacze przez ten czas sprawdzali, ile osób zmarło. Eksperci brali pod uwagę takie elementy jak płeć, wiek, pochodzenie, palenie papierosów, masę ciała czy status społeczny.
Późne chodzenie spać i notoryczne niewyspanie może zwiększać także ryzyko zachorowania na depresję, a także negatywnie wpływać na relacje w związku (rozdrażnienie, spadek libido). Ponadto, zmęczenie z powodu niewyspania sprzyja podejmowaniu ryzykownych decyzji, powodowuje problemy z koncentracją, zwiększ apetyt i liczbę przekąsek w ciągu dnia.
Ile czasu powinniśmy spać? Okazuje się, że minimum 7 godzin, a najlepiej 8 lub 9. Ten wynik znacznie łatwiej jest osiągnąć, jeśli położymy się do łóżka wcześniej niż zazwyczaj. Szczególnie, gdy godziny, o której musisz wstać, nie da się przesunąć.
Czytaj też:
Połóż się godzinę wcześniej i sprawdź, co się stanie