Owoce są istotnym elementem zdrowej, zbilansowanej diety. Zawierają mnóstwo witamin i mikroelementów. Ponadto wspaniale smakują, na ogół są bardzo słodkie i same w sobie stanowią doskonałą przekąskę. Nic dziwnego, że chętnie po nie sięgamy, nawet bez zaleceń lekarskich czy dietetycznych. Pytanie jednak brzmi, czy owoce można jeść bez ograniczeń lub wyłącznie nimi się żywić, a jeśli nie – czym grozi ich „przedawkowanie”?
Czym jest frutarianizm?
Frutarianizm jest restrykcyjną odmianą wegetarianizmu. Dieta ta opiera się głównie na jedzeniu surowych owoców. Dla wielu osób może wydawać się ciekawym sposobem odżywiania, ponieważ do jedzenia owoców większości z nas nie trzeba namawiać. Lubimy je ze względu na słodki smak i uczucie orzeźwienia jakie dają. Trzeba jednak pamiętać, że spożywanie wyłącznie owoców może doprowadzić do szkodliwych niedoborów. Frutarianizm jest niebezpieczny dla dzieci, ale też dla osób, które zmagają się z niektórymi chorobami, np. z cukrzycą. Oczywiście są ludzie, którzy praktykują frutarianizm, i są całkowicie zdrowi.
W przypadku zdrowych, dorosłych osób jedzenie dużej ilości owoców nie powinno spowodować problemów ze zdrowiem. Pod warunkiem, że ogólnie prowadzą oni zdrową i zbilansowaną dietę. Jednak ze względu na dużą zawartość cukru, nadmiar owoców w codziennej diecie może przyczyniać się do skoków poziomu cukru we krwi i sprzyjać otyłości.
Świeże owoce zawierają jednak bardzo dużo błonnika, który pozytywnie wpływa na układ pokarmowy i zmniejsza wchłanianie cukru.
Czytaj też:
Jak najeść się i napić jednocześnie? Sięgaj po te produkty
Za dużo owoców w diecie
Duże spożycie owoców może mieć pewne wady. „Nadmiar całych owoców może wywołać biegunkę” – mówi w rozmowie z „TIME” dr Adam Drewnowski, dyrektor Centrum Zdrowia Publicznego na Uniwersytecie w Waszyngtonie. Ponadto warto zauważyć, że owoce są stosunkowo drogie. Chcąc jeść różnorodne produkty, musielibyśmy zapłacić całkiem sporo. Ludzie, którzy chcą niedrogich świeżych owoców, są w dużym stopniu ograniczeni do bananów czy jabłek, a prowadzenie monodiety sprzyja występowaniu problemów ze zdrowiem. Uważać należy przede wszystkim na winogrona, ponieważ zawierają bardzo dużo cukru.
Ashton Kutcher, który tak jak Steve Jobs, chciał jeść wyłącznie owoce, szybko odczuł skutki takiej diety. Zagraniczne media informowały w 2013 r., że aktor trafił do szpitala z powodu problemów z trzustką, których nabawił się w związku ze swoją dietą.
Jeśli już chcielibyśmy pokusić się o wskazanie grupy produktów, które można jeść bez ograniczeń, lepiej wskazać warzywa. Są faktycznie niskokaloryczne, pełne witamin i mikroelementów. Istnieją natomiast jednostki chorobowe, które zmuszają do wykluczenia niektórych warzyw. Dlatego też nie da się wskazać jednego, idealnego modelu żywieniowego dla wszystkich, ani wskazać produktów, które można jeść bez ograniczeń. Kluczem zawsze jest odpowiednie zbilansowanie diety.