E-papierosy mogą wydawać się bardzo atrakcyjną formą palenia. Szczególnie, że nie towarzyszy temu bardzo charakterystyczny zapach tradycyjnych papierosów. Korzystając z elektronicznych zamienników możemy roztaczać wokół siebie intrygującą woń czekolady, karmelu, gumy balonowej, wanilii czy też czarnej porzeczki. Szeroki wybór aromatycznych liquidów jest czymś, co wiele osób skłania do korzystania z e-papierosów. Niestety wciąż nie jest do końca znany wpływ e-papierosów na organizm człowieka. Naukowcy od kilku lat próbują się dowiedzieć, czy są równie szkodliwe co tradycyjne papierosy. Pod lupę biorą głównie aromatyczne liquidy. Przecież wdychanie tych płynów nie może być obojętne dla zdrowia człowieka.
Czytaj też:
Czy e-papierosy pomagają rzucić palenie?
Aromatyczne liquidy – zdrowsza alternatywa?
Elektroniczne papierosy (e-papierosy) zostały po raz pierwszy wprowadzone na terenie Stanów Zjednoczonych w 2006 roku i były sprzedawane jako bezpieczniejsza alternatywa dla papierosów. Chociaż w trakcie ich użytkowania wdychamy ciekły roztwór, do organizmu człowieka wciąż może dostawać się nikotyna oraz różne, szkodliwe substancje. E-papierosy mają jednak coś, czego brakuje tradycyjnym wyrobom tytoniom – cudowny aromat, który nie kojarzy nam się z niczym „złym”.
Nowe badania, których główną autorką jest dr Jessica L. Fetterman z Boston University of Medicine w Massachusetts, miało wykazać działanie tych chemicznych dodatków na naczynia krwionośne i serce. Badacze przyjrzeli się dziewięciu substancjom chemicznym użytym do stworzenia szeregu smaków, w tym m.in. mięty, wanilii, banana, cynamonu i truskawek. W ich eksperymencie wzięły udział trzy grupy osób:
-
ci, którzy nigdy nie palili papierosów ani e-papierosów,
-
osoby, które paliły mentolowe papierosy,
-
osoby, które nie paliły mentolowych papierosów.
Dr Fetterman i jej zespół poszukiwali krótkoterminowych efektów aromatyzujących e-papierosów na komórkach, które wyściełają naczynia krwionośne i wnętrze serca, znane jako komórki śródbłonka. Badacze pobrali próbki komórek od uczestników i wystawili je na działanie różnych chemicznych środków aromatyzujących. Wykazali, że wszystkie dziewięć smaków zaburzyło wytwarzanie tlenku azotu w komórkach śródbłonka. Jednak niektóre smaki powodowały wyższy poziom stanu zapalnego i powodowały bardziej znaczące zmniejszenie produkcji tlenku azotu.
Stan zapalny może może prowadzić do chorób układu sercowo-naczyniowego i zwiększać ryzyko wystąpienia udaru mózgu i zawału serca.
Czytaj też:
Rak przełyku – objawy, których nie wolno ignorować
E-papierosy – niebezpieczne skutki dla zdrowia
Warto podkreślić, że naukowcy analizowali wyłącznie krótkotrwały wpływ aromatycznych liquidów na zdrowie człowieka i ograniczyli się tylko do kilku zapachów. Ponadto nie sprawdzali innych chemikaliów, które dodawane są do produkcji liquidów. Potrzebne są dalsze badania, które szczegółowo wyjaśnią, do czego może doprowadzić korzystanie z e-papierosów.
Badania zostały opublikowane w „Arteriosklerosis, Thrombosis i Vascular Biology”.
Czytaj też:
7 mitów na temat e-papierosów