Wystarczy wejść do pierwszego lepszego sklepu i spojrzeć na dział z kawą i herbatą – półki uginają się pod ciężarem przeróżnych herbat. Tradycjonaliści wybierają czarną lub zieloną, ale ogromną popularnością cieszą się także herbaty czerwone i owocowe. Wśród tych wszystkich opakowań z pewnością znajdziemy też herbaty, popularnie nazywane ziołowymi, np. herbatę miętową, z pokrzywy czy rumiankową. I właśnie ta ostatnia zasługuje na szczególną uwagę. Nie dlatego, że jest zdecydowanie lepsza od innych, ziołowych herbat, bo każda z nich ma mnóstwo cudownych właściwości, ale dlatego, że herbata rumiankowa bywa dzisiaj niedoceniana. Dowiedz się, dlaczego warto po nią sięgać.
Herbata rumiankowa z „apteczki” naszych babć
Herbata rumiankowa znana jest już od wieków i jest bardzo ceniona w medycynie naturalnej. Do jej przygotowania wykorzystuje się suszone kwiaty rumianku – rośliny, która ma szereg właściwości prozdrowotnych.
Chociaż dla większości osób herbata rumiankowa jest bezpieczna, nie należy stosować jej jako alternatywy w leczeniu poważnych chorób. Może ona wspierać leczenie i redukować niektóre objawy, jeśli nie ma takich przeciwskazań. Rumianek zawiera substancje chemiczne zwane flawonoidami. Te flawonoidy są rodzajem substancji odżywczych obecnych w wielu roślinach i odgrywają istotną rolę w efektach leczniczych rumianku. Warto pamiętać, że im mocniejsza herbata, tym większe ma działanie, ale też może powodować skutki uboczne u osób wrażliwych.
Czytaj też:
Nietypowe zastosowania zielonej herbaty
Herbata rumiankowa – właściwości
Herbata rumiankowa, popijana każdego dnia, może dać szereg różnych korzyści, np.:
-
zmniejsza ból w trakcie menstruacji,
-
obniża poziom cukru we krwi,
-
zmniejsza stan zapalny,
-
pomaga zwalczyć problemy ze snem,
-
wycisza i uspokaja,
-
pomaga w walce z objawami przeziębienia,
-
zmniejsza dolegliwości trawienne,
-
pomaga w leczeniu łagodnych problemów skórnych.
Herbata rumiankowa – środki ostrożności
Herbata rumiankowa, jak wszystkie inne produkty ziołowe, może być niebezpieczna dla niektórych osób. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które:
-
zmagają się z alergią, a szczególnie alergią na pyłki,
-
niemowlęta i małe dzieci, ponieważ herbata rumiankowa, podobnie jak miód i niektóre inne produkty naturalne, może być zanieczyszczona toksyną botulinowa,
-
u których pojawiła się (nawet delikatna) reakcja alergiczna na rumianek, np. zawarty w kremie.
Osoby, które zmagają się z poważnymi chorobami (w tym np. choroby serca, nowotwory itd.) i przyjmują leki, powinny skonsultować się z lekarzem, ponieważ rumianek może wchodzić w interakcję z lekarstwami.
Czytaj też:
Wierzysz, że kawa pomoże ci szybciej wytrzeźwieć? Jesteś w błędzie