Menopauzę zwykle definiuje się jako stan brkau miesiączki przez 12 miesięcy z rzędu, którego przyczyną nie jest ciąża ani choroba. Dzieje się tak, ponieważ poziom żeńskich hormonów płciowych naturalnie spada wraz z wiekiem. Jajniki w końcu przestają wydzielać komórki jajowe, co blokuje możliwość zajścia w ciążę.
Kiedy pojawia się menopauza?
Większość kobiet przechodzi menopauzę w wieku 40–50 lat, ale to może się to różnić w konkretnych przypadkach. Pierwsze zmiany możesz zacząć zauważać na kilka miesięcy lub nawet lat przed menopauzą. Należą do nich „słynne” uderzenia gorąca, a także nieregularne miesiączki. Czas ten nazywa się perimenopauzą. Jednak nie każda kobieta będzie miała typowy zestaw objawów. Na co warto zwracać uwagę?
Nieregularne miesiączki
To klasyczny znak, że może pojawić się menopauza. Miesiączki mogą by nieregularne: pojawiać się częściej lub rzadziej, być cięższe lub lżejsze, trwać dłużej lub krócej. W okresie okołomenopauzalnym trudno jest przewidzieć, kiedy i czy nadejdzie kolejna miesiączka. Trudniej jest również ocenić, jak długo potrwa, oraz jak intensywne będzie krwawienie. Na tym etapie nadal można zajść w ciążę, o ile masz jeszcze okres.
Uderzenia gorąca i nocne poty
Uderzenia gorąca mogą pojawić się bez wyraźnego powodu. W nocy mogą wybudzać ze snu. Skóra zaczyna się wtedy czerwienić, a serce bić szybciej. U niektórych kobiet objawy te utrzymują się przez lata lub dekady po zatrzymaniu miesiączki – do okresu zwanego postmenopauzą. Jednak nie wszystkie kobiety doświadczą uderzeń gorąca w trakcie menopauzy. U niektórych osób mogą być one łagodne lub trwać krótko.
Problemy ze snem
Budzenie się w nocy lub problemy z zaśnięciem mogą się zdarzyć z wielu powodów, ale jeśli zazwyczaj nie masz problemów ze snem, może to oznaczać zbliżającą się menopauzę. Czasami jest to spowodowane innymi objawami menopauzy, takimi jak nocne poty. Jeśli problemy ze snem utrzymują się przez jakiś czas i nie możesz określić przyczyny, być może nadszedł czas, aby powiedzieć o tym lekarzowi.
Zmienność nastrojów
Wiele rzeczy może wpływać na twój nastrój, w tym zmiany hormonów, które mają miejsce w okresie menopauzy. Jeśli w przeszłości miałaś niepokój lub depresję, objawy mogą się pogorszyć w okresie menopauzy. Możesz także być rozkojarzona, mieć problemy ze skupieniem. Jeśli takie problemy utrzymują się dłużej lub utrudniają codzienne funkcjonowanie, powiedz o tym swojemu lekarzowi.
Ból podczas stosunku
Niektóre kobiety tracą zainteresowanie seksem lub mają problemy z podnieceniem się w okresie menopauzy. Inne kobiety wręcz przeciwnie – bardziej doceniają wtedy seks i czują się w nim dość swobodnie. Jednak w okresie menopauzy skóra wokół pochwy może stać się bardziej sucha, a stosunek bolesny.
Zmiany fizyczne
W trakcie menopauzy włosy i skóra zazwyczaj stają się suche, bardziej wiotkie. Niektóre kobiety przybierają wtedy na wadze. Możesz również mieć trudności z poruszaniem się, ze sztywnymi stawami lub stawami, które bolą. Ważne jest, aby podczas menopauzy pozostać aktywnym.
Andropauza – „męska menopauza”
Nazywana męskim klimakterium lub męskim przekwitaniem, andropauza występuje u mężczyzn zazwyczaj po 50 roku życia. Obejmuje szereg zmian fizycznych, psychologicznych i seksualnych, które mogą pojawić się w tym czasie. Płeć męska równie może doświadczać uderzeń gorąca, zmęczenia i ogólnego osłabienia organizmu. Do tego często dochodzą problemy z przerostem prostaty oraz erekcją. Ich przyczynami jest spadek poziomu męskich hormonów.
Czytaj też:
Zespół Sjögrena dopadnie nawet 90 proc. kobiet w okresie menopauzy. Czym się objawia?