Repelenty to inaczej środki odstraszające komary i kleszcze. Jak zauważa GIS, obecnie na rynku dostępnych jest wiele produktów przeznaczonych do odstraszania komarów, kleszczy i innych owadów. Większość z nich ma postać olejków, emulsji, aerozoli i płynów, jednak coraz częściej można spotkać repelenty w postaci plastrów lub bransoletek zwierających olejki eteryczne.
Jak sprawdzić, czy repelenty mają odpowiednie pozwolenia?
Warto wiedzieć, że produkty przeznaczone do odstraszania komarów i kleszczy są produktami biobójczymi. Obowiązują w stosunku do nich konkretne przepisy. To ustawy o produktach biobójczych oraz rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie udostępniania na rynku i stosowania produktów biobójczych.
Jak przypomina GIS, zgodnie z prawem, udostępniane na rynku i stosowane na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej mogą być tylko produkty biobójcze, na które wydane jest odpowiednie pozwolenie. Produkty te podlegają wpisowi do Wykazu Produktów Biobójczych dostępnego na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Nielegalne repelenty mogą być nieskuteczne i groźne
Warto pamiętać, że repelenty nieposiadające pozwolenia niezależnie od ich postaci, mogą nie wykazywać sugerowanego działania odstraszającego owady, a nawet jeśli ich działanie jest skuteczne, to ich stosowanie może stwarzać zagrożenie dla życia i zdrowia. Jak zaznacza GIS w swoim komunikacie, szczególną uwagę należy zwrócić na produkty nabywane w sklepach internetowych i platformach e-commerce, a także w nieoficjalnych kanałach dystrybucji i od podmiotów nieprowadzących oficjalnej działalności gospodarczej.
To oznacza, że tylko produkty biobójcze posiadające pozwolenie, stosowane zgodnie z przeznaczeniem i w sposób określony przez producenta, są produktami o udowodnionym działaniu, które mogą być bezpiecznie i skutecznie stosowane.
Czytaj też:
Znalazłeś kleszcza na skórze? Wyślij go naukowcom z Warszawy