O stawach biodrowych podczas ćwiczeń często się zapomina. Kilka krążeń biodrami w obie strony nie załatwia sprawy. Kluczowe jest, aby dbać o mobilność stawów biodrowych, ale jednocześnie wzmacniać i rozciągać mięśnie wokół nich.
Jakie ćwiczenia na biodra wykonywać?
Fizjoterapeuci i trenerzy używają nieraz określenia „otworzyć biodra”. Chodzi tak naprawdę o zwiększenie mobilności tych stawów. Dobrym ćwiczeniem są tu wszelkie modyfikacje siedzenia po turecku. W tej pozycji trzeba starać się dociągnąć kolana do podłogi. Sprawdzą się także ćwiczenia w leżeniu na plecach – dociąganie zgiętej nogi do brzucha (druga leży wyprostowana na podłodze), albo zakładanie nogi na drugą i odwodzenie jej od siebie.
Stawy biodrowe odwdzięczą się sprawnością za przysiady, wykroki i wymachy nóg. W każdym przypadku ważna jest nie tyle dynamika, ile skupienie się na odpowiedniej technice. Biodra wzmocnisz ćwiczeniami polegającymi na odwodzeniu nogi w bok – czy to w lekkim przysiadzie, czy to w pozycji stojącej. Dla utrudnienia te ćwiczenia można wykonywać z taśmami treningowymi.
Kto powinien robić ćwiczenia na biodra?
Ćwiczenia wzmacniające biodra powinien wykonywać każdy, niezależnie od wieku. Najprościej włączyć zestaw kilku ćwiczeń do swoich treningów. 20-30 minut gimnastyki usprawniającej i wzmacniającej całe ciało – w tym stawy biodrowe – warto robić minimum trzy razy w tygodniu.
Ćwiczenia na biodra mają jeszcze jeden plus – większość z nich to jednocześnie ćwiczenia wzmacniające uda i pośladki. Regularne ćwiczenie pomoże zapewnić zdrową sylwetkę.
Jeśli odczuwasz ból bioder lub jakikolwiek dyskomfort ze strony stawów biodrowych skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Ból bioder może być sygnałem wielu dolegliwości i nie wolno go bagatelizować.
Czytaj też:
Te ćwiczenia powinien wykonywać każdy dorosły. Zajmą tylko kilka minut