Wnętrze jelit zasiedlają mikroorganizmy, które tworzą unikalny ekosystem zwany mikrobiomem jelitowym. W skład mikrobiomu wchodzą głównie bakterie np. z rodzaju lactobacillus, a także grzyby i inne mikroorganizmy. Badania dowodzą, że skład jakościowy i ilościowy mikrobiomu ma wpływ na ogólny stan zdrowia, samopoczucie i kondycję psychiczną.
Zaburzenia naturalnej flory bakteryjnej, która tworzy mikrobiom, sprzyjają rozwojowi wielu schorzeń
Niekorzystne zmiany w mikroflorze jelit określane są mianem dysbiozy. Sygnały świadczące o zachwianiu równowagi mogą być bardzo uciążliwe. Jeżeli są wyjątkowo niepokojące, problem należy skonsultować z lekarzem.
Zły nastrój
Okazuje się, że stan zdrowia jelit wpływa na nasz nastrój. Najnowsze badania wskazują, że kondycja jelit jest związana ze zdrowiem mózgu. Mikrobiom jelitowy syntetyzuje prekursory neuroprzekaźników, które wpływają na neurony w jelitach i „autostradę komunikacyjną” łączącą jelito z mózgiem, zwaną nerwem błędnym. Ze względu na obecność neuronów i neuroprzekaźników w jelicie jest ono porównywane do „drugiego mózgu”.
Biegunki lub zaparcia
Występujące na przemian biegunki i zaparcia to jeden z najbardziej oczywistych sygnałów mówiących o braku równowagi drobnoustrojów w jelitach. Odpowiednio zróżnicowaną dietą można wspierać mikrobiom jelitowy, który odpowiada za zdrowie jelit.
Niepohamowany apetyt
Niepohamowany apetyt, który wymyka się nam spod kontroli, może wynikać z nieprawidłowej pracy bakterii jelitowych. Tę przypadłość można opanować za pomocą diety bogatej w błonnik i oporną skrobię. Najlepszym źródłem skrobi opornej są niektóre rodzaje chleba oraz czerstwe produkty zbożowe i przechowywane po ugotowaniu makarony, kasze, ryż, pierogi, kluski.
Wysypki skórne, alergie
Stwierdzono, że za niektóre schorzenia skóry odpowiada brak różnorodności bakterii jelitowych. Dotyczy to takich schorzeń jak: łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, trądzik i trądzik różowaty.
Uczucie niepokoju
Istnieje powiedzenie, że kiedy nasze jelita są szczęśliwe, nasz mózg jest szczęśliwy. Badania dowodzą, że jest ono prawdziwe. Sposób odżywiania, a co za tym idzie stan naszych jelit, ma wpływ na samopoczucie. Bóle brzucha, dyskomfort związany ze złą pracą jelit może powodować uczucie niepokoju i rozdrażnienie.
Czytaj też:
Powstaną leki oparte na bakteriach jelitowych? Pracuje nad tym polski badacz