Nowa funkcja działa od 26 września. Jak przypomina serwis pacjencki NFZ i Ministerstwa Zdrowia – pacjent.gov.pl – aplikacja mojeIKP jest bezpłatna. Teraz na głównej stronie pojawiła się nowa zakładka: Pierwsza pomoc.
Jak działa nowa funkcja aplikacji moje IKP?
Wystarczy wejść w nową zakładkę. Na głównej stronie na górze zobaczysz komunikat: Udziel pierwszej pomocy. Jeśli masz przed sobą poszkodowanego i zależy ci na szybkim udzieleniu pomocy, po prostu wykonuj kolejne działania. Wskazuj stan poszkodowanego (czy jest przytomny, czy oddycha) i rób to, co ci zaleca aplikacja.
Krok po kroku dowiesz się, jak udrożnić drogi oddechowe, ułożyć kogoś w tzw. pozycji bezpiecznej (w której może oddychać i się nie zadławi), wykonać RKO (resuscytację krążeniowo-oddechową, czyli masaż serca i sztuczne oddychanie) – zarówno w przypadku dziecka, jak i dorosłego. W razie potrzeby odpowiednim wykonaniu czynności ratowniczych pomoże plik dźwiękowy „rytm masażu serca”.
Jeśli nie jesteś sam, warto dać telefon drugiej osobie. Nowa funkcja działa tak, że ekran nie wygaśnie, jeśli jest włączona.
Nie tylko w nagłych wypadkach
W zakładce „Inne wypadki i zdarzenia” znajdziesz opisy objawów i sytuacji oraz zalecenia, jak udzielić pierwszej pomocy. Warto zapoznać się z tymi opisami w wolnym czasie. Dzięki temu w nagłej sytuacji będziesz lepiej przygotowany do udzielania pomocy.
W aplikacji znajdziesz zasady udzielania pierwszej pomocy w następujących sytuacjach:
- utraty przytomności,
- braku oddechu,
- bólu w klatce piersiowej,
- udaru,
- alergii,
- wypadku komunikacyjnego.
Znajdziesz też wiele innych przydatnych informacji. Na przykład dotyczących tego, jak wygląda rozmowa z dyspozytorem pogotowia i jakie pytania może zadać. Z aplikacji możesz połączyć się bezpośrednio z numerem alarmowym 999. Jak przypomina serwis pacjent.gov.pl, udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu jest nie tylko ludzkim odruchem, ale też prawnym obowiązkiem.
Czytaj też:
Jakich rad może udzielić farmaceuta? Sprawdź, jeśli kupujesz leki i suplementy bez recepty