Rocznie w Polsce rozpoznaje się ponad 70 tys. zawałów serca. Skutki mogą być tragiczne, szczególnie dla młodych osób. Bo chociaż zawał i choroba wieńcowa kojarzone są z osobami w starszym wieku, to w ostatnich latach lekarze obserwują znaczący wzrost zachorowań przed 40-tką. Jak tłumaczą, dolegliwości związane z chorobami serca długo nie dają objawów bólowych i dlatego są często bagatelizowane przez pacjentów. Jeśli już się pojawiają, są gwałtowne, mają postać zawału czy udaru mózgu.
„Młodzi ludzie są bezbronni wobec uszkodzeń, jakie powoduje zawał, dlatego często kończy się zgonem” – wskazuje dr Michał Chudzik, kardiolog z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, w wywiadzie dla WP abcZdrowie.
Objawy zawału
Zawał objawia się silnym bólem w klatce piersiowej, zdrętwieniem rąk, sztywnieniem karku, a nawet bólem kręgosłupa. Do tego dochodzą wymioty i omdlenia. Zdarza się, że dochodzi do zatrzymania krążenia i konieczna jest reanimacja.
Przyczyny zawału u młodych ludzi
Główną przyczyną zawałów u młodych ludzi jest niezdrowy tryb życia, zła dieta, używki, życie w przewlekłym stresie. Zachorowalność zwiększa też otyłość i nadwaga, które są coraz bardziej powszechne u młodych ludzi. Towarzyszy im hipelipidemia, hiperglikemia i nadciśnienie, które również zwiększają ryzyko zachorowania. Specjaliści wskazują, że za wzrost przypadków zawałów odpowiedzialny jest też COVID-19. Nasilił on ten problem zwłaszcza u młodych ludzi, u których coraz częściej dochodzi z tego powodu do powikłań kardiologicznych.
Jak zmienia się życie po zawale
O swoich doświadczeniach po przebyciu choroby opowiada Agnieszka Wołczenko, prezeska Stowarzyszenia EcoSerce. Przeszła zawał w wieku 46 lat i, jak mówi, zmienił on całkowicie jej życie.
„Po zawale życie człowieka zmienia się całkowicie. Musiałam ograniczyć aktywność zawodową. Mój stan zdrowia nie pozwala obecnie na to, żebym mogła wrócić do pracy. Szybko się męczę. Początkowo nawet kąpiel lub umycie szklanki wydawały mi się wyczynem” – wspomina w wywiadzie dla WP abcZdrowie Agnieszka Wołczenko, prezeska Stowarzyszenia EcoSerce.
Czytaj też:
Ta dieta uchroni cię przed skutkami miejskiego smogu. Zasady są bardzo proste