Osoby, które „dobrze się starzeją” określane są w Stanach Zjednoczonych mianem „superAgers”. To ludzie, którzy prowadzą aktywne życie, mimo zaawansowanego wieku: mają znajomych, swoje zainteresowania i pasje. Ale przede wszystkim są pozytywnie nastawieni do świata. Codziennie ćwiczą mózg, czytając lub ucząc się czegoś. Żyją w otoczeniu przyjaciół i rodziny, często pracują jako wolontariusze.
„Pomimo wolontariatu i ćwiczeń na siłowni kilka razy w tygodniu, częstych spotkań towarzyskich z przyjaciółmi i rodziną, czytania książek i codziennego rozwiązywania krzyżówek, nie mogę usiedzieć w miejscu. Nudzę się. Czuję się jak corvette używany jako wózek na zakupy” – opowiada o sobie jedna z uczestniczek eksperymentu, 85-letnia Carol Siegler z Chicago.
Jak wygląda mózg „superAgera”?
Do programu badawczego naukowców z Northwestern University zgłosiło się wielu seniorów w dobrej formie umysłowej, zakwalifikowano 10 proc. chętnych. Uczestnikom, co roku wykonywano testy poznawcze oraz skany mózgu 3D. Wyniki badań były zaskakujące. Okazało się, że w grupie przebadanych seniorów część mózgu odpowiedzialna za myślenie, podejmowanie decyzji i pamięć, czyli kora mózgowa pozostała znacznie grubsza i kurczyła się wolniej nawet niż u osób w wieku 50 czy 60 lat.
Nie grozi im Alzheimer
Badania wskazują, że u „superAgera” ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera jest minimalne. Jak tłumaczą naukowcy, jest to zasługa większych i zdrowszych komórek, które występują w mózgu aktywnych intelektualnie osób, w obszarze, który najbardziej dotyka cierpiących na tę chorobę. Okazało się również, że mózgi „superAgerów” posiadają również znacznie więcej rzadkiego rodzaju komórek nerwowych, tzw. neuronów Economo, które umożliwiają szybkie przetwarzanie i przekazywanie informacji. Ten typ neuronów znaleziono w obszarze łączącym część racjonalną z częścią emocjonalną. Jest to ważne dla regulowania emocji i koncentracji – wskazali naukowcy.
„Mózgi „superAgerów” mają aż trzy razy mniej splotów lub nieprawidłowych formacji białek w komórkach nerwowych. Te sploty są cechą charakterystyczną choroby Alzheimera” – dowiedli naukowcy.
Czytaj też:
Masz problemy z pamięcią? Jedz buraki!Czytaj też:
Nie wyspałeś się? Te triki pomogą ci opanować zmęczenie