Dostęp do refundowanej immunoterapii, skutecznej w leczeniu raka endometrium mają już pacjentki z Europy Zachodniej. W Polsce rak wciąż zbiera śmiertelne żniwo. Różnica wskaźnika 5-letnich przeżyć pomiędzy naszym krajem a państwami Europy Zachodniej sięga nawet 20 procent – wskazywali lekarze podczas konferencji „Priorytety w ochronie zdrowia”.
Rak endometrium
Rak endometrium to choroba występująca w krajach wysokorozwiniętych. Rośnie nie tylko liczba chorych, ale też śmiertelność z powodu raka endometrium. Wciąż nie są znane przyczyny wzrostu umieralności z powodu tego nowotworu.
„Alarmujemy, że w ciągu kolejnych dwóch dekad liczba zdiagnozowanych przypadków wzrośnie o ok. 11 proc., a śmiertelności – nawet o jedną czwartą” – powiedział prof. dr hab. n. med. Paweł Blecharz z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.
Kto najbardziej narażony jest na zachorowanie?
Do wiodących czynników zachorowania na raka endometrium należą:
- wiek (55-70 lat),
- otyłość,
- cukrzyca,
- zespół Lyncha,
- nadciśnienie.
Jakie badania pozwolą wykryć raka endometrium?
Diagnostyka raka endometrium obejmuje:
- badanie onkologiczne,
- USG przezpochwowe,
- biopsję endometrium,
- badanie histopatologiczne pobranych tkanek.
Jak leczyć raka endometrium?
Polskim pacjentkom z rakiem endometrium najczęściej proponuje się leczenie operacyjne, polegające na usunięciu macicy. Terapie immunologiczne są dostępne jedynie w ramach tzw. ratunkowego dostępu do technologii lekowych. Szpital, jeśli zdecyduje się wprowadzić terapię immunologiczną dla pacjentki, musi najpierw sam wyłożyć na nie pieniądze i dopiero potem wnioskować do NFZ o zwrot kosztów. Takie kwoty przekraczają często możliwości szpitali – wskazują lekarze i wnioskują o refundację tego typu leczenia.
„W przypadku raka endometrium istnieje swoisty pęd ku rozwiązaniu chirurgicznemu — kobiecie po prostu usuwa się narząd, wierząc, że oznacza to rozwiązanie problemu. Tymczasem istnieją znacznie efektywniejsze sposoby, pozwalające kontrolować chorobę i dające nadzieję na wieloletnią, pozytywną odpowiedź” – podkreślała Krystyna Wechmann z Federacji Stowarzyszeń Amazonki i Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.
Czytaj też:
Dlaczego Polki muszą umierać? Te choroby są uleczalne w innych krajachCzytaj też:
Bezpłatne badania profilaktyczne i nowoczesne leczenie szansą dla kobiet z nowotoworami ginekologicznymi!