Przyczyny występowania endometriozy nie są do końca poznane. Objawów choroby nie powinno się jednak lekceważyć, ponieważ mogą znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie i upośledzić sprawność seksualną, a nawet prowadzić do niepłodności.
Jak rozpoznać endometriozę?
„Kluczowy w rozpoznaniu choroby jest wywiad z pacjentką, który przeprowadza ginekolog. Odpowiedzi twierdzące na kilka pytań pozwalają zdiagnozować w 90 procentach endometriozę. Kolejnym krokiem jest badanie ginekologiczne oraz USG narządów rodnych, oraz obszarów, które mogą być objęte chorobą” – uważa dr Joanna Jacko, specjalistka ginekologii onkologicznej, pracująca w Medicover.
Lista pytań, na które odpowiedź twierdząca wskazuje na endometriozę
- Czy występują bardzo bolesne miesiączki, które wykluczają cię z życia?
- Czy masz obfite krwotoczne miesiączki?
- Czy seks sprawia ci ból?
- Czy masz bolesne wypróżnienia?
- Czy cierpisz na zaparcia lub biegunki?
- Czy w moczu pojawia się krew?
- Czy w kale podczas miesiączki pojawia się krew?
- Czy masz problemy z zajściem w ciążę?
Endometrioza – co to za schorzenie?
Endometrioza określana jest też mianem gruczolistości macicy. Przy tym schorzeniu komórki podobne do błony śluzowej macicy pojawiają się w innych miejscach organizmu. Powodują w nim ogromne zniszczenia, ponieważ są cały czas aktywne i reagują na zmiany hormonalne, które zachodzą w czasie miesiączki. Skutkuje to przewlekłym stanem zapalnym, któremu towarzyszy bardzo silny ból.
Endometrioza wywołuje silne bóle
Charakterystycznym dla tej choroby jest pojawiający się zwykle na 3-4 dni przed miesiączką i w trakcie jej trwania ból w dole brzucha. Najmocniejszy jest podczas krwawienia, potem stopniowo słabnie. Menstruacje u kobiet chorych na endometriozę mogą być obfite. Ból może pojawiać się też w innych dniach cyklu, jeśli guzy endometriozy zlokalizowane są na jajnikach. Bóle mogą występować także w innych miejscach, takich jak:
- pęcherz,
- jelito grube,
- otrzewna,
- nerka,
- przepona,
- płuca,
- mózg,
- powłoki podskórne,
- blizny pooperacyjne.
W zależności od ich umiejscowienia mogą powodować ból na przykład podczas oddawania moczu, czy w czasie stosunku.
Leczenie endometriozy
Endometriozy nie da się wyleczyć, można ją jedynie zaleczyć.
Jeśli choroba nie jest zbyt zaawansowana i zmiany są niewielkie, wystarczy leczenie farmakologiczne. Stosuje się niesterydowe leki przeciwzapalne lub dwuskładnikowe pigułki antykoncepcyjne obniżające poziom estrogenu w organizmie. Ich działanie polega na tym, że nie złuszcza się błona śluzowa macicy, więc także nie krwawią fragmenty śluzówki, które na skutek choroby występują również w innych miejscach. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne – wyjaśnia dr Joanna Jacko.
Dieta i styl życia pomagają złagodzić objawy endometriozy
Z diety osób z endometriozą należy wykluczyć czerwone mięso, przetworzone produkty oraz cukier. „Włączyć należy suplementację witaminą D3 i kwasami omega–3. Pożądane jest też utrzymanie prawidłowej masy ciała, gdyż otyłość sprzyja rozwojowi. Należy też zapewnić sobie czas na wypoczynek i nie stresować się” – doradza dr Joanna Jacko.
Czytaj też:
Endometrioza: Z tym bólem nie da się żyćCzytaj też:
Szybki test na endometriozę. Przełomową metodę opracowali polscy naukowcy