Obecność krwi w nasieniu, zwana hematospermią, objawia się najczęściej w formie czerwonych lub brązowawych smug czy grudek w nasieniu i zwykle spowodowana jest stanem zapalnym lub infekcją prostaty, czy też pęcherzyków nasiennych. Jest to jeden z objawów urologicznych, który najbardziej przeraża mężczyzn, ponieważ zwykle wiążemy obecność krwi z czymś poważnym, chociaż w tym przypadku nie musi tak być. Czasem jest to po prostu efekt uszkodzenia drobnego naczynia krwionośnego, przez które przechodzi nasienie, zanim dojdzie do wytrysku. Ważne jest, czy obecności krwi w nasieniu towarzyszą inne objawy, bo na ich podstawie lekarz może lepiej ocenić przyczynę problemu.
Znany hiszpański urolog dr Fernando Gómez Sancha, z urologicznej kliniki Cemtro w Madrycie wyjaśnia, że hematospermia jest w pewnym sensie „jak krwawienie z nosa”. W ten sposób chce przekazać mężczyznom, których spotyka ta przypadłość, że w większości przypadków nie jest to powód do niepokoju, gdyż może to być pojedynczy epizod, który się nie powtórzy, szczególnie w przypadku mężczyzn poniżej 40 roku życia. Może jednak zmienić się to w przewlekły objaw, szczególnie w przypadku starszych mężczyzn.
Możliwe przyczyny obecności krwi w spermie:
- Duża częstotliwość wytrysków często może być przyczyną krwawienia, więc dotyka bardziej aktywnych seksualnie pacjentów, jednak abstynencja seksualna może również temu sprzyjać.
- Jest to objaw powszechny u pacjentów urodzonych tylko z jedną nerką, którzy są podatni na pojawienie się krwi w spermie.
- Powodem krwi w nasieniu może być uraz lub infekcja bakteryjna.
- Zapalenie prostaty lub jąder jest kolejną przyczyną pojawienia się krwi w nasieniu.
- Łagodny rozrost gruczołu krokowego to bardzo powszechny problem u mężczyzn powyżej 50 roku życia, któremu towarzyszy trudność i ból podczas oddawania moczu lub nagły wzrost częstotliwości oddawania moczu i jest jedną z przyczyn pojawienia się krwi w nasieniu.
- Sperma ze śladami krwi może też wskazywać na różne choroby. Należą do nich: nadciśnienie tętnicze, gruźlica moczowo-płciowa lub rak prostaty, jądra czy cewki moczowej.
- Stosowanie niektórych leków, szczególnie przeciwzakrzepowych zwiększa ryzyko krwawienia z małych naczyń krwionośnych, które znajdują się na ścieżce, przez którą przechodzi nasienie.
- Do pojawienia się krwi w nasieniu może doprowadzić również biopsja prostaty. Jest to badanie inwazyjne, które wykorzystuje igłę do pobrania tkanki i może powodować rankę i pęknięcie naczynia krwionośnego.
- Obecność chorób przenoszonych drogą płciową jest kolejną przyczyną obecności krwi w spermie. Tak jest w przypadku opryszczki narządów płciowych, chlamydii lub rzeżączki.
Objawy hematospermii
W zależności od przyczyny, hematospermii mogą towarzyszyć następujące objawy:
- krew w moczu,
- gorączka lub dreszcze,
- bóle w lędźwiowym odcinku kręgosłupa,
- ból przy wypróżnieniach,
- bolesny wytrysk,
- bolesne oddawanie moczu,
- obrzęk moszny,
- obrzęk lub tkliwość w okolicy pachwiny.
W razie pojawienia się krwi w spermie, szczególnie jeśli towarzyszą temu któreś z powyższych symptomów, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub urologa, który zleci stosowne badania w zależności od diagnozy, w tym badanie prostaty, węzłów chłonnych, analizę moczu, posiew nasienia czy USG prostaty i moszny a w razie potrzeby badanie PSA (ang. Prostate Specific Antigen), czyli antygenu gruczołu krokowego, pozwalające zdiagnozować raka prostaty.
Czytaj też:
Naukowcy wiedzą, jak COVID-19 wpływa na jakość spermy u mężczyzn. To złe wieściCzytaj też:
Plemniki – budowa, spermatogeneza, jak długo żyją