Nowe zasady dotyczące wystawiania recept na leki psychotropowe i środki odurzające weszły w życie kilka dni temu. Od 2 sierpnia 2023 roku lekarz może je przepisać tylko po konsultacji z pacjentem, jeśli od poprzedniej wizyty minęło więcej niż 3 miesiące. Zmiana przepisów zaowocowała nowym procederem, polegającym na wystawianiu takich recept przez oszustów podszywających się pod lekarzy. W ostatnim czasie policja ostrzegała również przed przestępcami, którzy telefonicznie podszywają się pod lekarza, próbując wyłudzić pieniądze, a także fałszywymi e-receptami, które zalewają internet, rozsyłając w ten sposób złośliwe oprogramowanie.
Fałszywe recepty na leki psychotropowe
Wielkopolska Izba Lekarska poinformowała o możliwym fałszerstwie, a także złożonym w tej sprawie zawiadomieniu do prokuratury. „Rzecznik Praw Lekarza WIL zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstw na szkodę lekarza, którego dane i certyfikat zostały wykorzystane do nielegalnego wystawienia i sprzedaży recept na silnie uzależniające leki psychotropowe. Sprawa jest bulwersująca, a sprawcy mogli wykraść certyfikaty większej liczby lekarzy” – brzmi treść komunikatu opublikowanego przez WIL. Wskazano w nim również, że:
Na portalu internetowym zostało zamieszczone ogłoszenie, którego autor oferował sprzedaż recept lub leków psychotropowych i benzodiazepin, takich jak: Medikinet, Xanax, OxyContin, Clonazepamum, Lorafen.
Złożenie zawiadomienia o sprawie do prokuratury
Jak podaje Wielkopolska Izba Lekarska, osoba działająca w sieci mogła dopuścić się w ten sposób następujących przestępstw:
- nielegalnego handlu produktami leczniczymi,
- fałszerstwa,
- wykorzystania tożsamości lekarza do wystawiania recept,
- bezprawnego uzyskania informacji.
Na wystawionych receptach znajdowały się dane między innymi jednego z wielkopolskich lekarzy, który nie zdawał sobie sprawy, że recepty zostały wypisane w jego imieniu. Wielkopolska Izba Lekarska zauważa w swoim komunikacie, że najprawdopodobniej doszło do nielegalnego uzyskania dostępu CEZ tego lekarza.
Z informacji przekazanych przez Radio RMF FM wynika, że rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Łukasz Wawrzyniak potwierdził złożenie zawiadomienia o całej sprawie do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Jednak „ze względu na właściwości” zostało ono przekazane do Prokuratury Rejonowej w Gnieźnie. „Takie zawiadomienie wpłynęło i jest ono w procedowaniu wstępnym w prokuraturze w Gnieźnie. Dotyczy ono jednego z lekarzy tego miasta” – wyjaśnił Łukasz Wawrzyniak.
Apel o ostrożność do innych lekarzy
WIL wystosowała również apel, by w przypadku podejrzenia podobnej sytuacji, natychmiast reagować: „Apeluję do wszystkich Koleżanek i Kolegów mających jakiekolwiek podejrzenia co do tego, że mogli paść ofiarą podobnego procederu o kontakt z Kancelarią Rzecznika Praw Lekarza WIL. Każde tego typu zgłoszenie powinno być wyjaśniane przez śledczych” – podkreśla Rzecznik Praw Lekarza WIL lek. Marcin Karolewski. Dodał również, by zwracać szczególną uwagę na kwestię cyberbezpieczeństwa i ochrony dostępu do danych. W swoim komunikacie WIL podkreśla, że taki proceder może zagrażać ludzkiemu życiu i zdrowiu, a tym samym to niebezpieczne zjawisko musi zostać wyeliminowane, poprzez wdrożenie odpowiednich działań konkretnych instytucji.
O zaistniałym procederze Wielkopolska Izba Lekarska poinformowała również:
- Ministerstwo Zdrowia,
- Centrum e-Zdrowia,
- Ministerstwo Sprawiedliwości,
- Główny Inspektorat Farmaceutyczny,
- Naczelną Izbę Lekarską.
Czytaj też:
Spadła liczba wystawianych recept w platformach internetowych. „Rekordziści” wyraźnie przyhamowaliCzytaj też:
Kiedy recepty na leki psychotropowe będą mogły być wystawione bez badania? Nowe zasady