Kilka miesięcy temu było w mediach głośno o licznych przypadkach kontroli zwolnień lekarskich. ZUS w ten sposób odpowiadał na plagę zwolnień. Tysiące kontroli L4 skutkowały milionowymi kwotami wstrzymanych zasiłków. Teraz przyjrzeli się temu też pracodawcy, którzy również próbują walczyć z nadużyciami w tej kwestii.
Firmy walczą z nadużywaniem L4 przez pracowników
Polacy coraz częściej korzystają ze zwolnień lekarskich. Taka nieobecność pracownika może być dla firmy jednak sporym utrudnieniem, zwłaszcza w przypadku, gdy zdarza się bardzo często, Przedsiębiorcy postanowili więc na własną rękę walczyć z plagą zwolnień lekarskich wśród swoich pracowników. W tym celu powołują menedżera ds. zarządzania absencją chorobową.
Jest to nowe stanowisko na rynku pracy. Do obowiązków takiej osoby należy między innymi analiza tendencji w zachowaniach absencyjnych pracowników. Pod uwagę biorą częstotliwość korzystania ze zwolnień, nieobecność w określone dni tygodnia, czas trwania zwolnień z uwzględnieniem obszaru pracy. Następnie taka osoba omawia warunki pracy i ewentualne zwolnienie osób, które trwale przebywają na zwolnieniach lekarskich.
Plaga zwolnień lekarskich wśród pracowników
„Rzeczpospolita” poinformowała, że od stycznia do maja 2023 r. wystawiono łącznie 12 mln zaświadczeń lekarskich (z tytułu choroby własnej, opieki nad dzieckiem czy nad innym członkiem rodziny). To z kolei przełożyło się na 124,7 mln dni nieobecności w pracy. Porównując te dane z tym samym okresem w roku poprzednim – okazuje się, że liczba zaświadczeń lekarskich wzrosła o 7,9 procent.
Na łamach „Rzeczpospolitej” Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich wskazał, że wpływ na dużą ilość zwolnień lekarskich wśród pracowników ma powrót do pracy stacjonarnej po pandemii. Skłonność do niewłaściwych zachowań może także wynikać z braku dotkliwych konsekwencji w tej kwestii, jak twierdzi Oskar Sobolewski, ekspert emerytalny i rynku pracy HRK Payroll Consulting.
Odpowiednie podejście do zwolnień lekarskich – zysk dla firmy
Jak podaje portal prawo.pl, eksperci wskazują na zalety takiego rozwiązania. Mianowicie odpowiednie podejście do zwolnień lekarskich pracowników może mieć pozytywne odzwierciedlenie w funkcjonowaniu całej organizacji, a także wpłynąć na poprawę kondycji finansowej firmy.
„Aby skutecznie zarządzać absencją, nie wystarczy wprowadzić w obieg dokumentu stanowiącego obowiązujące w firmie zasady związane z L4, ale należy konsekwentnie mierzyć, weryfikować i komunikować na wszystkich poziomach organizacji. Zarządzanie absencją to proces jak każdy inny i powinien być realizowany od najniższych struktur zarządzania, które często nie tylko nie uczestniczą, ale są wręcz częścią problemu. W firmach, w których absencja chorobowa zaczyna stanowić duży problem organizacyjny, rekomendujemy utworzenie dedykowanego stanowiska pracy dla menedżera ds. zarządzania absencją. Często są to po prostu osoby przesunięte z działów HR, które świetnie znają daną organizację” – wyjaśnia Mikołaj Zając, prezes Conperio, polskiej firmy doradczej zajmującej się problematyką absencji chorobowej.
Czytaj też:
Wyższy zasiłek chorobowy, ale nie tylko. W górę pójdą też inne świadczeniaCzytaj też:
To musicie zrobić podczas zwolnienia lekarskiego, inaczej stracicie pieniądze. Czas jest ograniczony