Numer 989 nie będzie już działać. Wielu pacjentów może go kojarzyć jako numer Infolinii Narodowego Programu Szczepień, który był wręcz oblegany w czasie pandemii COVID-19. Obecnie jest wykorzystywany jako numer dla osób, które chcą zapisać nastolatka na szczepienie przeciw HPV albo potrzebują pomocy, by wypełnić ankietę programu Profilaktyka 40 Plus i uzyskać skierowanie na bezpłatne badania. Od 1 grudnia działa już nowy numer.
Nowy numer infolinii dla pacjentów – 800 100 101
Jak informuje pacjencki serwis pacjent.gov.pl prowadzony przez resort zdrowia oraz Narodowy Fundusz Zdrowia, od 1 grudnia 2023 r. zmieniony został numer telefonu infolinii:
- na szczepienia przeciwko HPV (program bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego dla dzieci w wieku 12 i 13 lat),
- w ramach programu Profilaktyka 40 Plus (program bezpłatnych badań profilaktycznych Ministerstwa Zdrowia dla osób po czterdziestym roku życia).
Nowy numer infolinii to +48 800 100 101. Infolinia jest czynna codziennie w godzinach od 8.00 do 18.00. Dotychczasowy numer 989 będzie jeszcze działał do połowy grudnia, ale już warto zapisać sobie ten nowy.
Szczepienia i profilaktyka – dla kogo jest infolinia?
Pacjenci, którzy dzwonią na infolinię mogą uzyskać szczegółowe informacje dotyczące szczepień przeciwko HPV. Dzwoniąc na numer infolinii można od razu zapisać nastolatka na takie szczepienie. Bezpłatny i nieobowiązkowy program szczepień przeciwko HPV rozpoczął się 1 czerwca 2023. Dotyczy dziewcząt i chłopców w wieku 12-13 lat (roczniki 2010 i 2011). W ramach programu dostępne są szczepionki dwu- oraz dziewięciowalentne.
Infolinia dla pacjentów to także możliwość wypełnienia ankiety w ramach programu Profilaktyka 40 Plus. Program ruszył w lipcu 2021 roku. Jest skierowany do osób, które ukończyły 40. rok życia (kobiet oraz mężczyzn), nigdy nie korzystały wcześniej z badań profilaktycznych organizowanych w ramach inicjatywy, a także tych, którzy uczestniczyli w programie, ale od ostatnich badań minęło 12 miesięcy. Pacjenci nie ponoszą żadnych opłat za procedury diagnostyczne. Wszystko finansowane jest z budżetu państwa.
Czytaj też:
COVID-19 coraz bardziej zaraźliwy. Epidemiolożka: Nawet pracoholicy nie są w stanie wstać z łóżkaCzytaj też:
Lekarze dyżurowali bez przerwy ponad pięć dób. Wstrząsający raport NIK