Kilka miesięcy temu w jednym z wywiadów Tomasz Komenda przyznał, że przeszedł leczenie onkologiczne i ma za sobą chemioterapię. 21 lutego 2024 roku media obiegła informacja o jego śmierci. Przegrał walkę z chorobą. Rak płuc jest uznawany za jeden z najgroźniejszych rodzajów nowotworów. Co roku dotyka ponad 23 tysiące osób w Polsce. Najczęściej rozpoznaje się go w trzecim lub czwartym stadium. Postawienie wczesnej diagnozy utrudnia fakt, że schorzenie długo nie daje żadnych wyraźnych objawów.
Jak daje o sobie znać rak płuc?
W początkowej fazie rozwoju rak płuc nie daje żadnych specyficznych objawów. Symptomy, które się pojawiają na ogół są dość mylące i składane na karb przeziębienia lub infekcji górnych dróg oddechowych. Chodzi o objawy takie jak na przykład:
- uciążliwy, męczący kaszel,
- uczucie zalegania flegmy w gardle,
- trudności w przełykaniu,
- chrypka,
- ból w klatce piersiowej lub barku,
- duszności,
- spadek masy ciała.
Z czasem do wskazanych wyżej objawów dochodzą również inne niepokojące sygnały, między innymi krwioplucie (odkrztuszanie śluzu, w którym wyraźnie widać krew), nawracające stany zapalne w obrębie płuc, uczucie przemęczenia i osłabienia nawet po relatywnie niewielkim wysiłku, podwyższona temperatura ciała, bóle mięśni i stawów.
Co zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc?
Najważniejsze czynniki ryzyka mają związek ze stylem życia. Chodzi przede wszystkim o nałóg tytoniowy. Szacuje się, że ponad 90 procent pacjentów z tym rodzajem nowotworu to aktywni lub byli palacze tytoniu. Prawdopodobieństwo rozwoju choroby zwiększają również czynniki genetyczne oraz środowiskowe. Chodzi głównie o przebywanie w zadymionych pomieszczeniach, narażenie na kontakt z metalami ciężkimi, pyłami produkcyjnymi, oparami chemikaliów lub zanieczyszczeniem powietrza.
Jakie są rokowania w przypadku raka płuc?
Rokowania zależą w dużej mierze od tego, na jakim etapie rozwoju choroba zostanie wykryta. Im wcześniej, tym większe szanse na wyleczenie i powrót do pełni zdrowia. Dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka i regularne wykonywanie badań. Warto raz w roku wykonywać prześwietlenie płuc. Nie należy bagatelizować żadnych niepokojących sygnałów ze strony organizmu i nie zwlekać z wizytą u lekarza.
Czytaj też:
Terlikowski dla „Wprost” o śmierci Komendy: Happy end okazał się krótką przerwą w dramacieCzytaj też:
Tomasz Komenda wspomniany w Sejmie. „Jego historię śledzili wszyscy Polacy”