Paracetamol coraz częściej powoduje zatrucia. Powód? Za duże dawki

Paracetamol coraz częściej powoduje zatrucia. Powód? Za duże dawki

Dodano: 
Ból głowy
Ból głowy / Źródło: Pexels / Andrea Piacquadio
Paracetamol, czyli acetaminofen, to jeden z najpopularniejszych środków przeciwbólowych na świecie, stosowany w krótkotrwałym leczeniu bólu i gorączki.

Niezamierzone przedawkowanie paracetamolu rośnie w wielu krajach w ciągu kilku ostatnich dziesięcioleci. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że każda połknięta tabletka paracetamolu odkłada się w organizmie. Oznacza to, że przyjmowanie zaledwie kilku dodatkowych tabletek 1z silna dawką może narazić na ryzyko przedawkowania, łatwo przekraczając 4000 zalecanych miligramów dziennie dla dorosłych.

„Jeśli lek nie pomaga złagodzić czyichś objawów, może pokusić się o zwiększenie dawki bez konsultacji z lekarzem. To jest prawdziwy problem” – wyjaśnia Andrea Burden, farmakoepidemiolog.

Badania nad paracetamolem

Nowe badania przeprowadzone w Szwajcarii sugerują, że przepisywane przez lekarzy wyższe dawki paracetamolu ułatwiają przypadkowe zatrucie się ludzi. Chociaż zazwyczaj nie prowadzi to do ciężkich powikłań ani o śmierci, ze względu na skuteczne antidotum, może spowodować poważne uszkodzenie wątroby. W Szwajcarii większość przeciwbólowych tabletek dostępnych bez recepty zawiera około 500 miligramów paracetamolu. Ale w 2003 roku naród wprowadził tabletki na receptę zawierające 1000 mg leku. W ciągu dwóch lat krajowa sprzedaż mocniejszego leku wyprzedziła słabszy.

Naukowcy są zaniepokojeni stwierdzeniem znacznego wzrostu niezamierzonego przedawkowania paracetamolu, a większość z tych przypadków jest związana z tabletką 1000 mg. Zdecydowanej większości tych sytuacji awaryjnych można całkowicie uniknąć. Co ciekawe, mocniejsze tabletki niekoniecznie zastępują te 500-mg. Zamiast tego wydaje się, że są przepisywane zupełnie nowej grupie ludzi.

„Opakowania zawierające tabletki o wartości 1000 miligramów powinny zawierać mniejszą liczbę tabletek. Nawet jeśli pacjent potrzebuje większej dawki, bezpieczniej będzie przepisać dwie tabletki po 500 mg” – dodaje Andrea Burden.

Czytaj też:
Jesteś w ciąży? Uważaj na popularne leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe

Opracowała:
Źródło: Science Alert
 0

Czytaj także